Hány hulladékégető működik a világon?
Hogy a fejlődő világban mi a helyzet, arról fogalmunk sincs. Indiában csak Delhiben 61 kórházi égető üzemel. Kínában a lakossági hulladékégetők száma mindösszesen 19, de a közeljövőben drámai növekedés várható. Ami a kínai kórházi hulladékégetőket illeti, a tizedik ötéves terv szerint minden 200 ezernél nagyobb településen egy kórházi hulladékégetőnek kell működnie. Arról, hogy a tizedik ötéves terv során hány település lépi át a kétszázezres határt, nincs adatunk.
Az USA-ban jelenleg mintegy hétszáz égető üzemel, Kanadában 300 felett van a számuk, Franciaországban a közelmúltban még 300 égető üzemelt. Hazánkban, bár pontos adattal nem rendelkezünk, az égetők száma megközelítheti az 50-et. Számokat egyáltalán nem tudunk, de égetők üzemelnek Puerto Ricóban, a Bahamákon, Barbadoson, Bahreinben és a világ szinte minden szegletében. S hogy mi ezeknek az égetőknek a hatása? Ha a pontos számukat sem tudjuk, hogyan lennénk képesek felmérni a hatást?
Vélhetően több tízezer égető működik mindenfajta szűrőberendezés nélkül, a modern technológiával ellátott égetők pedig hatalmas anyagáramuk miatt juttatnak sok szennyező anyagot a légkörbe. Jó hír, hogy az elmúlt évtizedekben Japánban, az USA-ban, Franciaországban és más európai államokban ezrével csukták be a kisebb-nagyobb égetőket. Reméljük, ez a tendencia folytatódik!
Szuhi Attila
Adatgyűjtés: Válaszúton Alapítvány