Fesztiválokon a Nulla Hulladék Programmal
A roadshow különböző állomásain találkozhattunk többek között más kultúrák résztvevőivel – a Keleti Népek Fesztiválján, a Szárnyas Sárkány Hetén, a Krisna-völgyi Búcsún és a Vegetáriánus Fesztiválon. A Nógrádi Nemzetközi Folklórfesztiválon és a Matyóföldi Folklórfesztiválon megtapasztalhattuk, hogy a Nulla Hulladék Program milyen közel áll a hagyományos népi kultúrához. Megszólíthattuk a zenerajongó fiatalokat is a Campus Fesztiválon, a Hegyalja Fesztiválon, a SZIN-en – és a kisgyerekes családokat is a győri Gyerekfesztiválon illetve a pápai Játékfesztiválon. Természetesen a hagyományos gasztronómiai program sem maradhatott el – a bicsérdi Burgonyafesztiválon és a szekszárdi Szüreti Napokon volt benne részünk.
Tapasztalatainkról talán leghitelesebben a kiállítást bemutató tagszervezeteink tudnak beszámolni:
„Kiváló helyszín és rendezés – ragyogó lehetőség a bemutatkozásra. Meglepően tájékozott emberek, szülők és gyerekek. A komposztálás volt a legnépszerűbb. Nehezen kezelhető kérdések – a településen nincs hulladékudvar, fejletlen a szelektív hulladékgyűjtés, mit lehet kezdeni vele? Minden esetben a komposztálást és a megelőzést ajánlottuk.”
„A mágneses játék vonzotta a tömeget és nem csak a gyerekeket. A családok együtt nézték át, hogyan, mit lehet komposztálni, és hogy legközelebb a boltban mit vásárolnak majd környezettudatosan.”
„Most is a mágneses tablók keltették fel a figyelmet. Akadtak olyanok, akikkel 30-40 percet álltunk a játék előtt, akár azért, mert nem voltak kellően tájékozottak a játékok által felvetett kérdéseket illetően, akár azért, mert volt információjuk, és vitába is szálltak a tanácsadókkal.”
„A látogatók között voltak pedagógusok is, akik örömmel fogadták az oktatási anyagokról szóló tájékoztatót. Kiegészítő programként gyerekeknek babzsák és plüssfigura varrást, anyukáknak vászontáska varrást tartottunk. A fotókon láthatjátok, mekkora sikere volt!”
„A rendezvényen egy pontgyűjtő akcióba kapcsolódtunk be – ez azt jelenti, hogy a fesztiválozók kaptak egy-egy pontgyűjtő kártyát, pontokat pedig egy-egy környezetvédelemhez kapcsolódó kérdőív kitöltésével szerezhetnek. Így sokan látogattak el a mi sátrunkhoz is.”
„Hangulatos, családias, barátságos rendezvényen vettünk részt, ahol a kánikula ellenére sikerült érdeklődő közönségre találtunk. A hozzánk látogatókat nem a nagy szám jellemezte, inkább elmélyülő, érdeklődő volt a közönség. Aki egyszer beállt játszani, végigpróbált mindent. Volt időnk és alkalmunk beszélgetni is a közönséggel. Nagy élmény volt a gyerekek érdeklődése, az egyikük be is kvártélyozta magát hozzánk. Még a saját sütésű sajtos csigájából is hozott kóstolót, és a nap végére Ökomatánk bőrébe bújt. Egy másik kislányról pedig megtudtuk, hogy aktív diákönkormányzati tag, olyannyira, hogy iskolájában megszervezett egy újrahasznosító programot. Egy pedagógus külön megdicsérte a kiállításunkat: szerinte motiváló, figyelemfelkeltő, gyerekeket lekötő! A hulladékos peca és az Ökomata nélkülözhetetlen kellékek.”
„A rendezvény témájából adódóan a közönség többnyire környezettudatos emberekből állt. Sok helyi (Krisna-tudatú hívő) is meglátogatott minket, ezen kívül főleg kisgyerekes családok és a nyugdíjas korosztály jött, de azért fiatalok is akadtak. Szombaton egyórás beszélgetés is volt, érdeklődő közönséggel és ügyes moderátorral.”
„Az esős időjárás ellenére meglepően sokan érkeztek a siklósi várba. Volt, aki Szegedről érkezett, és megjegyezte, hogy ismerős neki ez a kiállítás :), de akadt német ajkú látogatónk is, aki dicsérte a munkánkat, mert látja a különbséget a németországi és a magyar helyzet között. Természetesen volt olyan is, aki szerint az egész kiállítás csak kidobott pénz, a tévében látta, hogyan öntik össze a lakosság által szelektíven összegyűjtött hulladékot. Egy érdeklődő arra panaszkodott, hogy hiába minden kérése, a hirdetőújságokat rendszeresen bedobálják neki, mondván, hogy a kihordókat ellenőrzik és büntetik, ha valahová nem dobják be...
„Igazán széles korosztályt sikerült megszólítanunk: kisgyerekektől kezdve az egyetemistákon át a felnőttekig sokan nézték végig a kiállításunkat. 40 kérdőívet töltettünk ki, és a hulladékcsökkentésről szóló vállalós falunk is betelt a nap végére! A vásárlós mágneses tabló kapcsán tapasztaltuk, hogy a fair trade, a tojásjelzések és az italosdobozok környezetterhelése (sokan úgy gondolták, hogy egyrészt papírból készül, másrészt környezetbarát, mert szelektíven gyűjthető...) új információ volt a résztvevők számára. Többször kérdeztek komposztálásról, és a szokásos „összeöntésről”.
Végre új kérdéssel is találkoztunk: egy látogató kíváncsi volt arra, hogy mit gondolunk az e-könyvekről. Íme néhány vélemény:
„Tájékoztató, figyelemfelkeltő, jól szervezett, didaktikus, minden korosztálynak szóló. Bemutató csoport: profi, kedves, segítőkész”. „Jó sok hasznos dolgot tanultam”. „Jó kezdeményezés”. „Hasznos dolgokat lehet belőle tanulni, ezért érdemes elolvasni és nagyon jó lenne, ha mindenki így csinálná!”
„Igyekeztünk „otthonossá tenni” a sátrat, sokan leültek és úgy beszélgettünk velük. Volt aki fél órát maradt még a játékok után, és sokat kérdezett. Velük öröm volt foglalkozni, tényleg látszott, hogy érdeklik őket ezek az apró trükkök. Sokan a homlokukra csaptak, hogy „Nem is gondoltuk volna!”.
A fesztiválidőszak lassan lezárul. A roadshow azonban folytatódik. Az ősz és a tél folyamán 6 régió összesen 60 iskolájába látogatunk el, hogy a fiatal korosztálynak is megmutassuk: teljes élet létezik nulla hulladékkal. Köszönjük a tagszervezeteink és önkénteseink lelkesedését és munkáját!
A program az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.