Elárasztotta a szemét a Nemzetközi Űrállomást
John Phillips az ISS fedélzetén
Forrás: Detroit Free Press
Rendnek kell lenni
Thomas Reiter veterán űrhajós, a Discovery júliusban induló legénységének német tagja szerint a lomok az élettér jelentős részét elfoglalják az űrállomáson. Az ISS-en körülbelül annyi hely van, mint egy átlagos, három hálószobás amerikai családi házban. Ezen a területen nagyjából 18 000 tárgy halmozódott fel, köztük irodaszerek és élelmiszeres dobozok.
Az űrhajósok órákat töltenek rendrakással - az áprilisban hazatért Bill McArthur például azzal töltötte idejének egy részét, hogy kipréselte a levegőt a fedélzeten összegyűlt műanyag zacskókból, hogy több helyhez jusson.
A lom azután kezdett halmozódni, hogy a Columbia 2003-ban darabajaira hullott, és a katasztrófa miatt a NASA két és fél évre leállította az űrsiklóprogramot. Az ISS-en összegyűlt szemét egy részét a legénység az utánpótlást szállító orosz teherjárművekbe szokta tömni, amelyek pilóta nélkül érkeznek, és úgy is indulnak vissza, majd a Föld légkörébe érve egyszerűen elégnek. Nagy mennyiségű szemetet és feleslegessé vált felszerelést azonban csak az űrsiklók tudnak visszahozni, de űrsiklóból 2003 óta csak egy járt az űrállomáson.
A szemetet nem lehet kidobni az ISS-ről, mert az onnantól folyamatosan kering az űrben, és amellett, hogy szennyezi a környezetet, balesetveszélyes is - egyes, nem igazolt feltevések szerint a Columbia tragédiáját is okozhatta egy darab a fent keringő 9000 szemétdarabból, amelyek összsúlya eléri az 5500 tonnát.
Enyhíthet a gondokon, ha a NASA - ahogy tervezi - felgyorsítja az űrsiklóprogramot, és 2007-ben újabb helyiséget told az ISS-hez.