Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 19 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egészséges Nyilatkozat

  • 2005. július 28.
  • humusz

menza.jpgA civil környezet- és fogyasztóvédelmi szervezetek összefogásából létrejött „Ökológiai Fogyasztóvédelmi Munkacsoport” támogatja az oktatási és az egészségügyi tárca õsztõl tervezett „iskola-büfé reformját”. Ezzel kapcsolatban nyilatkozatot jelentetett meg. 




Egyetértünk a reform egészséges életmód pedagógiáját terjesztő célkitűzéseivel, valamint a tervezett – büfék élelmiszer választékát behatároló - jogszabályi korlátozásaival.

Az egészséges táplálkozással kapcsolatos országos program hatékonyságát
- a büfé-reform következetes kiterjesztésével (a kidolgozott normák alkalmazása az iskolai menzákra, élelmiszer automatákra és rendezvényekre, a „hulladék-szegény” büfék elterjedésének serkentése),
- az elismert biotermékeket forgalmazó büfék támogatásával,
- és az egészségtelen termékek fiataloknak szóló reklámjainak korlátozásával javasoljuk növelni.

Közismert, hogy a gyermekkorban kialakult táplálkozási szokások egész életre meghatározóak. Tény az is, hogy a modern civilizációs betegségek nagy része a helytelen táplálkozásra vezethető vissza (túlsúly, magas vérnyomás, anyagcsere zavarok, fogszuvasodás, cukorbetegség). A magyar fiatalok szomorú egészségi statisztikája ismert ugyan , az iskolai büfék élelmiszereinek azonban sajnos egyre kevesebb köze van az egészséges táplálkozáshoz. Ennek oka az, hogy a büfék választékát az egészségvédők elvárásai helyett eddig a vállalkozók érdekei határozták meg – az ő elsődleges céljuk pedig a nagy hasznot biztosító kólák, cukrozott „adalékitalok”, édességek, sós rágcsálnivalók forgalmának növelése.

Ezt a választékot kínálják sajnos az iskolákba telepített élelmiszer automaták is. Az iskolának a bérlőivel kötött szerződésekben lehetősége lenne érvényesíteni az egészséges táplálkozással és környezetbarát üzemeltetéssel kapcsolatos elvárásokat. Az iskolavezetés ugyan általában komolyan gondolja az egészséges életmódra nevelést - anyagi nehézségeik miatt azonban a bérleti díj vagy az automatások által ígért alapítványi juttatás fejében gyakran kénytelenek megalkudni. Ezért is üdvözöljük, hogy az Egészségügyi és az Oktatási Minisztérium a szakmai és jogi segítségen kívül - kiírt pályázatával anyagilag is támogatni kívánja az iskolák büfé-reform erőfeszítéseit.

Kérjük, hogy a most bevezetendő szabályozás kötelezően írja elő a már meglévő büfé-szerződések – új elvárások szerinti- felülvizsgálatát is. Nyilvánvaló, hogy a társadalmi közérdeket felmutató „büféreform” gazdasági érdeksérelemmel jár. Szomorúan rögzítjük, hogy az élelmiszeripar – jól behatárolható anyagi érdekből - vitatja az OÉTI élelmiszerkészítményekhez kidolgozott normarendszerét és ellenzi annak rendeleti szintű kihirdetését. A gyártók által hirtelen követelt hatásvizsgálatokat illetve beígért önkorlátozást csak időhúzásnak tartjuk. Hiteltelen is, hiszen az iskolai büfék nyitásához egy beszállító sem kért hatásvizsgálatot (az eredmény sajnos ismert) – az önkorlátozó vállalásaik komoly(talan)ságát pedig jól jelzi a betétes csomagolások eltüntetése és a szaporodó élelmiszerbotrányok. Az, hogy egy élelmiszer megfelel az élelmiszertörvény előírásainak, még nem jelenti azt, hogy az egészséges lenne. Véleményünk az, hogy egészséges táplálkozáshoz egészséges élelmiszerek kellenek.
Ezek OÉTI által történt tudományos-normatív behatárolása segíti mindazon polgárok és intézmények fogyasztói döntését, akik felelősséget éreznek maguk és a felnövekvő generáció egészségéi állapotáért. Az egészséges táplálkozás mindennapi gyakorlatában kiemelkedő szerepe van a családok példamutató-funkciójának és nagy szerep jut(na) a reklámiparnak. A felelősségünk közös. A kérdés most úgy is megfogalmazható: van-e jogunk a gyerekeket a fogyasztói társadalom nevében megfosztani attól, hogy legalább az iskolában megismerhessék az egészséges életmód alapjait, a környezettudatos fogyasztói alternatívákat?

Véleményünk szerint az egészséges táplálkozás Magyarországon sem maradhat óhaj vagy erkölcsi kategória. Az idő elfogyott. A magyar egészségügy statisztikák ismeretében - önmagunk ámítása helyett - nálunk is lépni kell az iskolai büfék (élelmiszer automaták) választékának megreformálása érdekében. Meggyőződésünk, hogy a 2005 őszétől tervezett intézkedések ösztönzik az ipar és kereskedelem fenntartható fogyasztásra való átállítását, eleget tesznek a nemzetközi elvárásoknak és segítik a komplex iskolai egészségnevelési programok beindítását.

Budapest-Győr, 2005. július 26-án.

                                                                           
                                                                                            Ökológiai Fogyasztóvédelmi Munkacsoport


Bővebb felvilágosítás:
Dr. Kalas György, tel: 96/317-722, 123 mell.,
[email protected] 
Móra Veronika, tel: (1)411-3510,
[email protected]


Az Ökológiai Fogyasztóvédelmi Munkacsoport 7 civil szervezet (Energia Klub, Hulladék Munkaszövetség, Ökotárs Alapítvány, Reflex Környezetvédelmi Egyesület, Tudatos Vásárlók Egyesülete, Védegylet, Zöld Fiatalok Egyesület) fogyasztóvédelmi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete, amely kb. egy éve tevékenykedik. Több közös projektet futtat a fogyasztóvédelmi közpolitikák és az ökológiai fogyasztóvédelem közelítése, illetve az e területen megvalósuló szemléletformálás terén.