Ökofilmklub
Az A38 ökofilmklub bemutatja a David versus Monsato című filmet 2012. október 19-én 19 órai kezdettel
A vetítés helyszíne: A38 állóhajó, kiállítótér,
bejárat a budai alsó rakpartról: Egyetemváros
A38 hajóállomás.
Megközelíthető még a 4-6-os villamos Petőfi-híd budai
hídfő megállójától a Duna-partra gyalogolva.
A film Percy Schmeiser és felesége, Louise Monsanto elleni küzdelméről szól, akik idővel akaratlanul is ennek a világméretű harcnak az emblematikus figuráivá váltak. Tevékenységük ráirányította a figyelmet az óriáscég agresszív tevékenységére, s 2007-ben elnyerték az Alternatív Nobel-díjat (Right Livelihood Award).
A film után klubbeszélgetést tartunk a téma ismert hazai szakértőivel. Vendégeink lesznek:
- Prof. Darvas Béla az MTA doktora (biológia), a Magyar Géntechnológiai Testület elnöke, a GMO-Kerekasztal tagja, a Központi Élelmiszer-tudományi Kutatóintézet főosztályvezetője;
- Prof. Heszky László az MTA doktora (biológia), akadémikus (Agrártudományok Osztály), a Magyar Géntechnológiai Testület tagja, a SzIE Genetika és Biotechnológia Intézetének tanára;
- Prof. Székács András az MTA doktora (kémia), a GMO-Kerekasztal elnöke, a Központi Élelmiszer-tudományi Kutatóintézet főigazgatója.
Hazánk elvileg mentes a géntechnológiai úton módosított élőlényektől, (rövidítve Genetically Modified Organisms), ez azonban a gyakorlatban nem teljesen igaz. Több nálunk kapható élelmiszer is összefüggésbe hozható GMO alapanyagokkal. Így például nem kell ráírni a címkére, ha az állatokat GM-takarmánnyal etették. A közönség felbátorodásáig olyan kérdéseket fogunk érinteni, hogy:
- Valójában mennyire GMO menetesek az élelmiszereink?;
- Eddigi ismereteink alapján veszélyesek-e a GM-élelmiszerek az egészségünkre?
- Mit veszíthet, illetve nyerhet Magyarország a GMO mentesség fenntartásával?