Nyári Egyetem a Közösségi Részvétel Fejlesztéséért
Miből lesz az állampolgár?
Cselekvés, tanulás, felelősség
Amikor megszületünk, valamennyien polgárai leszünk egy államnak. Állampolgárok, De valóban azok vagyunk -e? Tudjuk -e, milyen lehetőségeket és egyéni felelősséget jelent ma állampolgárnak lenni? Tanuljuk -e ezt a szerepet, a szerep betöltéséhez szükséges készségeket és kompetenciákat, vagy készen kapjuk őket? Milyen úton – módon fejleszthetők az állampolgári lét valódi megéléséhez szükséges tudások, képességek, s egyáltalán, mik az állampolgári lét megélésének minimum feltételei? S kinek a feladata, felelőssége, hogy fiatalok és felnőttek, létbiztonságban és létbizonytalanságban élők előre lépjenek az autonóm állampolgári lét felé vezető úton?
Hogyan viszonyul egymáshoz állam és polgára? Az államnak vajon állampolgárra, vagy alattvalóra van szüksége? S vajon az állampolgárnak jótevő állam bácsi, vagy egyéni és közösségi létének kiteljesedését lehetővé tevő, inspiráló keretek kellenek?
2013-ban tizedik alkalommal rendezzük meg Nyári Egyetemünket a Közösségi Részvétel Fejlesztéséért. Az idén a fenti kérdésekre, dilemmákra keressük a választ, az állampolgári lét különféle aspektusait és dimenziót járjuk körül. A Nyári Egyetem helyszíne, mint minden évben, a Kunbábonyban található Civil Kollégium, időpontja: 2013. július 24-28.
Az egyes napok témái, kérdései
Július 24., szerda (házigazda: Peták Péter)
Mi jellemzi az aktív, felelős, szerepeit tudatosan alkalmazó állampolgárt? Mi motiválja az állampolgár közéleti szerepvállalását? Mivel lehet elősegíteni az állampolgári aktivitást, milyen szerepe lehet ebben a magatartásmintáknak, ügyeknek, saját tapasztalatnak, tanulásnak, illetve magának az államnak? - Általános áttekintés
Július 25., csütörtök (házigazda: Monostori Éva, Sélley Andrea)
Hogyan jelenik meg a NAT-ban és az iskolákban az állampolgári oktatás-nevelés, kompetencia-fejlesztés? Hol tartunk az érettségi előtti közérdekű önkéntességgel kapcsolatban?
Fiataljaink (elsősorban a középiskolások) milyen motivációk és minták alapján vesznek részt önkéntes, ill. állampolgári tevékenységekben? Milyen tanulási folyamatokon mennek keresztül? Hogyan és milyen kommunikációs csatornákat használnak? Milyen segítséget kapnak/milyen korlátokat kell legyőzniük?
Július 26., péntek (házigazda: Lányi András, Péterfi Ferenc)
Állam, közösség, önkormányzás, állampolgári lét, állampolgári fellépés. Milyen viszonyra törekszik az állam, illetve a helyi önkormányzat saját polgáraival? Milyen mozgástere van az állampolgárnak? Mi lenne az ideális állapot, s ehhez képest hol tartunk ma?
Július 27., szombat (házigazda: Molnár Aranka, Sotkó Levente)
Felnőttkori (állampolgári) tanulás, felnőttkori szocializáció; formális és nem formális felnőttképzés. Motivációk, élethelyzetek, módszerek és eszközök. Ki hogyan csinálja – jó gyakorlatok a felnőttkori állampolgári részvétel, illetve a felnőttképzés terén.
Részletes információk: http://kunbabonyinye.blogspot.hu
Kapcsolat: Farkas Gabriella [email protected]
A jelentkezési lap letölthető innen.