Közösségi önsegítő modellek


Immáron Magyarországon is tizen-éve működik a „Talentum-kör", és most bontogatja szárnyait az „Időbank". A helyi kisközösségek szerte a világban számtalan, és igen sokféle helyi önsegítő cserekapcsolati modellt dolgoztak ki és működtetnek. Hazánkban ezek archetípusa a „kaláka", de működött már Szívességbank, Cserebolt, Közösségi Önsegítő Rendszer, terveződik Morális Hitelegylet, stb. E sokszínű modellek mindegyike a kisközösségek belső erőforrásaira és a helyi autonómiára épít, illetve a kölcsönös szolidaritás és önsegítés megerősítését tűzte ki zászlajára. Abból a meggyőződésből táplálkoznak, hogy nincs haszontalan, felesleges ember, mert hisz „mindenki ért valamihez", és ez a tudás (mely persze főleg gyakorlati tapasztalat) kölcsönösen megosztható másokkal, azaz „mindenki lehet hasznára valaki másnak".
Ugyanakkor a politika rossz irányba indult el, a jogi szabályozás kezd nagyon barátságtalanná válni. A fekete munka visszaszorítására hivatkozva, egyébként nem teljesen alaptalanul, komoly támadás indult a kaláka ellen. Lassanként akár így is feltehető a kérdés:
„Tényleg adóznom kell, ha adok a szomszédnak egy üveg saját készítésű befőttet?"
Szeretnénk elindítani egy párbeszédet e témában, meggyőzni a törvényalkotót arról, hogy a társadalmi tőke újratermelődése többet ér, mint a kieső bevételek, szeretnénk újra legálissá tenni az egymásnak segítést...


Konferencia:
Címe: "Közösségi önsegítő modellek"
Időpont: 2008. június 4. (szerda) 9:00-16:00
Helyszín: Főpolgármesteri Hivatal, 1052 Budapest, Városház u. 9-11. I.em. 133/B.


Bővebben: http://lmv.hu/node/2590