Komposztáló Kerület Program Budapesten - Budapest
A Komposztáló Kerület Program célja a II. kerületben lakók életminőségének javítása, az avar- és nyesedék égetésének megszüntetése, az itt keletkező zöldjavak helyben tartása, ezáltal a szállítás okozta környezetterhelés csökkentése. A program a helyi önkormányzat és egy civil szervezet összefogásával jött létre.
A szervezők további célja az itt található agyagos talaj javítása környezetbarát módszerrel, jó minőségű humusz "előállítása" a háztartásban keletkező kerti és konyhai zöldjavakból.
A programra folyamatosan lehet jelentkezni (2009-es adat - szerk.), az edényeket jelentkezési sorrendben adjuk át. A komposztálókat önkormányzati forrásból szerezzük be, és ezután értesítjük a jelentkezőket az átvétel helyszínéről és időpontjáról. Az átadásokat tavasszal és ősszel bonyolítjuk le.
A program keretében a jelentkezők komposztáló edényeket vehetnek át egy tájékoztató előadáson a Használati megállapodás aláírása után.
A megállapodás lényege, hogy az Önkormányzat térítésmentesen biztosítja a komposztáló eszközöket a jelentkezőknek, gondoskodik az edények későbbi esetleges javításáról, cseréjéről.
A programgazda civil egyesület vállalja a program szakmai gondozását, a komposztálással kapcsolatos szóbeli, írásbeli illetve személyes segítségnyújtást.
A jelentkezők pedig vállalják, hogy a komposztálóedényeket a kerületben, az általuk megadott címen használják, a kertjükben és a konyhában keletkező szerves hulladékokat, „zöldjavakat” komposztálják, és ebbe előre egyeztetett időpontban betekintést engednek.
A program három részből áll
- Komposztáló Család Program
- Komposztáló Lakóközösség Program
- Komposztáló Intézmény Program
A családoknak először egy FLAIR típusú, 340 literes, tetővel ellátott, műanyag komposztáló edényt biztosítanak, melyet elsősorban a konyhai zöldjavak komposztálásához ajánlunk.
Lakóközösségek részére elsősorban lombkomposztáló rácsot adnak. Amennyiben a konyhai szerves hulladékok komposztálását is vállalják a ház lakói, akkor kaphatnak műanyag komposztálót is.
A társasházak jelentkezésénél - a későbbi nézeteltérések elkerülése érdekében - azt kérik, hogy ha a lakók többsége hozzájárul a komposztáló eszköz elhelyezéséhez a közös területen, akkor erről valamilyen formában nyilatkozzanak (közgyűlési határozat, nyilatkozat a lakók aláírásával). Ha vállalják a ház lakói a konyhai zöldjavak komposztálását is, akkor azt kérjük, hogy a nyilatkozatban legyen benne ez is.
A komposztálás a társasháznak a későbbiekben pénzügyi megtakarítást is jelent, ugyanis a háztartási hulladék 1/3-a komposztálható. Ha ennyivel kevesebb hulladék kerül a kukába, akkor később kisebb méretűre lehet cserélni a már meglévő kukát, illetve ha több kuka is van, akkor egyet vissza is lehet adni az FKF Zrt-nek (helyi hulladékos szolgáltató). További megtakarítást jelent, hogy a "zöld zsákok"-ra sem kell a jövőben költeni.