A felügyelőség nem tudott mit kezdeni a civilek érveivel
Civil szervezetek elfogadhatatlannak tartják a Felügyelőség döntését és a törvényes ha-táridőn belül meg fogják fellebbezni a határozat. Nem érthető és komoly aggodalomra ad okot, hogy a Felügyelőség arra, hivatkozva, miszerint a civil szervezetek szakvéleménye az előzetes szakaszhoz képest új elemet nem tartalmaz, az észrevételeket egyáltalán nem vizsgálja.
A hatóság döntése már azért sem érthető, mert a jelen szakaszban a tervezett gyár ellen szá-mos új tény merült fel, amelyet a civil szervezetek szakértők bevonásával erősítettek meg. Ilyenek például, hogy a gyár nem felel meg az elérhető legjobb technológia kötelező elvárása-inak; a cég azt állította, hogy nem szükséges új bányaterület megnyitása, holott a valóságban évi 1 millió tonna nyersanyag „hiányzik”; a légszennyezőanyag terjedés-számítás független szakértők által megkérdőjelezett; a cementgyár szén-dioxid kibocsátása számottevően növelné az ország kibocsátását és veszélyeztetné az ország lépéseit a klímaváltozás ellen, stb.
Hasonló sorsra jutottak az önkormányzatok észrevételei is, amelyet a Felügyelőség azért nem vizsgált, mert megítélése szerint az önkormányzatok olyan kérdéseket is észrevételeztek (levegőminőség, egészségügy, stb.) amely nem tartozik a hatáskörükbe. Megítélésünk szerint a Felügyelőségnek nem az lenne a feladata, hogy – jogtalanul, érdemi vizsgálat nélkül – kizárja a szakmai észrevételeket, hanem, hogy azokat minél alaposabban tanulmányozza, hogy a környezetvédelmi szempontok minél teljesebben érvényesüljenek. A hatóság ilyen hozzáállá-sa véleményünk szerint elfogadhatatlan és érthetetlen és tapasztalataink szerint kérdéseket vet fel többek között a lakosság részéről.
A hatóság magatartása, olyan képet fest, mintha nem tudott volna megbirkózni a civilek és az általuk felkért szakértők szakvéleményével, ezért – jogtalanul - formai okokra hivatkozva figyelmen kívül hagyta azokat. A civil szervezetek reményei szerint a fellebbezés során az Országos Főfelügyelőség nem vét ilyen komoly szakmai hibát és a 314/2005. kormány rendelet paragrafusai alapján kötelező módon figyelembe veszi a civilek véleményét, és az itt szereplő érvek alapján elutasítja a tervezett gyárat.
A civilek szakvéleménye letölthető erről az oldalról.
Bővebb információ:
- Válaszúton Alapítvány, Szuhi Attila 30/563-7749
- Esztergomi Környezetkultúra Egyesület, Horváth Zoltán, 33/400-150
- Zöld Sziget Tát és Térsége Környezetvédelmi Egyesület, Holop István 30/690-0961