Áram a szemétből
Szegedi kutatók arra jöttek rá, hogy egy baktérium hidrogént állít elõ veszélyes hulladékból. A TV2 honlapjáról.
Hidrogént állít elő veszélyes hulladékból egy baktérium, erre szegedi kutatók jöttek rá. A felfedezés azért fontos, mert a hidrogén olyan energiaforrás, amely ha elég, víz képződik, ez pedig környezetbarát. A jövő energiaipara több szakértő szerint hidrogénalapú lesz. A kutatók egy szegedi laboratóriumban jöttek rá, hogy van egy baktérium, amelyik képes lebontani a szőrt, a tollat, és más veszélyes szerves hulladékot is. A baktériumok szó szerint megeszik a hulladékot, és miután lebontották azokat, hidrogén keletkezik, amit már el lehet égetni és utána csak víz marad.
A szegedi kutatók másik világszabadalma egy tartály, amelybe a sertéstelep összes hulladékát összegyűjtik, és biogázt nyernek belőle. Ez tulajdonképpen egy miniatűr biogáz erőmű.
A feltaláló szerint a két szabadalom Magyarország energiaszükségletének a 20%-át tudná fedezni. Ez a mennyiség a Mátrai Erőmű teljes kapacitása - a szakértő szerint ez túl nagy vállalás.
Szakemberek szerint 8-10 éven belül épülhetnek meg ipari méretekben a biohidrogén-gyárak és a biogáz erőművek. A kutatást uniós forrásból finanszírozzák.