Népszavazást tartanak Táton a cementgyárról
Amikor nyilvánosságra került, hogy a nyergesújfalui ipari parkban a Holcim Hungária Rt. egy új cementgyárat szándékozik építeni, a környezetvédők azonnal kifejezték aggodalmaikat. Az új gyár ugyanis évente 75 ezer tonna hulladékot szándékozik alternatív energiaforrásként elégetni, amelynek harmada a veszélyes kategóriába tartozna. Esztergomi és dorogi környezetvédelmi szervezetek aggályai szerint a cementgyár a táti és a nyergesújfalui ivóvízbázis felett helyezkedne el, így egy esetleges baleset során mintegy tíz település ivóvize szennyeződhetne be.
A cég kommunikációs vezetője, Márta Irén elmondta, hogy az építésről még nincs döntés a cégen belül, csak a megvalósíthatósági tanulmány készült el. A 60 milliárd forintos beruházást más helyszíneken is lehetségesnek tartják, sőt az sem elképzelhetetlen, hogy Szlovákiában vagy Romániában valósítják meg. A cég az év végéig dönti el, hogy a lehetséges helyszínek közül hol építi fel az új gyárat. A nyergesújfalui térség mellett szól, hogy a közelben, Lábatlanon 138 éve készítenek cementet.
A gyár valóban kis mértékben felhasznál az alternatív tüzelőanyagok között veszélyes hulladékokat is, az égetés során azonban sem füst, sem egyéb melléktermék nem keletkezik, mivel mindez közvetlenül beépül a cementbe - hangsúlyozta a kommunikációs vezető. Az égetés kétezer Celsius-fokon történik, ami biztosítéka a teljes megsemmisítésnek. Az egyik legfontosabb körülmény pedig az, hogy a gyárban semmiféle előkészítés nem történik - ahogy a hulladék beérkezik, úgy kerül a tűzbe. A veszélyes hulladékok önálló égetésével ellentétben a cementipari együttégetést a törvények nem tiltják.
A Holcim Rt. lakossági fórumokon kívánja meggyőzni a környékbelieket arról, hogy nincs mitől tartaniuk. Az elsőt már megrendezték a Nyergesújfaluhoz közeli Táton, az ott élőket azonban nem sikerült meggyőzni az új üzem veszélytelenségéről. A település választópolgárainak több mint fele aláírásával erősítette meg, hogy helyi népszavazás döntsön, felépüljön-e a szomszédos Nyergesújfalun a gyár. Az esztergomi képviselő-testület is a beruházás ellen foglalt állást. Úgy határoztak, hogy érintettséget jelentenek be, így az eljárás résztvevőjeként a város megakadályozhatja a cementmű létesítését.
- NOL -