Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 16 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Közösségfejlesztők a közösségfejlesztőkről

  • 2008. június 25.
  • humusz
A helyi aktivitás sok esetben valamilyen helyi érdeksérelembõl, s így krízishelyzetbõl bontakozik ki. Jó esetben nem hagyják magukat az emberek: elindul egy folyamat, melyben a lakosság, vagy csoport tiltakozni kezd, tüntetés, „asztalverés”, ilyesmi... Sokszor az elhúzódó folyamatban megismerik a törvényes lehetõségeket, jogaikat céljaik eléréséhez, és akár együttmûködés is létrejöhet, melyben a civilek partnerévé is válhatnak az addig szemben álló félnek, a közösség tényleges érdekeit próbálva érvényesíteni, kontrollt gyakorolva. Tehát a radikális tevékenységnek is megvan a helye a folyamatban, de a végsõ cél azzal is a normális partneri viszony, amelyben illetékesnek tekintik a helyi polgárokat az életüket és körülményeiket meghatározó ügyekben...
Na, de amikor mindez nem megy...

 

Az Ügy
A közösségfejlesztéssel a fő célunk, hogy az állampolgári részvételt, a közösségi kezdeményezéseket és a civil társadalmat segítsük, erősítsük. A legfőbb eszközünk az emberek cselekvő és kezdeményező képességének fejlesztése. Hogy felvállalják a felelősséget, és hogy képesek legyenek változtatni az életkörülményeiken! Hogy a problémából közös akarat, majd cselekvés váljon!  
A rendszerváltás óta lehet a civil szerepvállalás valódi növekedéséről beszélni. Az akkori népművelő szakemberek közül többen úgy gondolták, hogy nem szabad csupán „profikra” bízni a humán fejlesztést, hanem át kell adni az embereknek a kezdeményezést. Ehhez volt szükséges a Közösségfejlesztők Egyesületének létrehozása, külföldi minták és hazai tapasztalatok nyomán.
A közösségi beavatkozás fogalmának három területe létezik: a helyi fejlesztés, a társadalmi tervezés és a (radikális) társadalmi akció. A közösségfejlesztés ezek közül eddig főként az elsővel foglalkozott: kis, feladatorientált csoportok, helyi és települési közösségek fejlesztésével, tanításával. A helyi fejlesztésekben a hangsúly a tartós folyamatokon van!
A helyi munkában az a legnagyobb sikerélmény, ha megalakul egy civil közösség és valós felelősséget vállal a helyi ügyekben, nyomást gyakorol, nyilvánosságra hoz, tiltakozik, változtatásokat eszközöl, akár a környezetvédelem, oktatás, politika, kultúra, stb. terén. Ha egy település lakói kitisztítanak egy tavat, rendbe hozzák a környéket, tüntetnek az iskolabezárások ellen, vagy létrehoznak egy saját újságot, helyi rádiót...
Amikor az emberek saját kezükbe veszik életük fontos területeinek irányítását, s nem hagyják, hogy csak a „profik” cselekedhessenek.
A munkánkkal tehát a saját távozásunkat készítjük elő az adott közösségből. Célunk, hogy az elindult folyamatok nélkülünk menjenek tovább, ami természetesen nem jelenti azt, hogy később nem fordulhatnak bármikor tanácsért hozzánk. Gyakori, hogy a már működő helyi aktivitásokat össze lehet kapcsolni más területeken folyó cselekvésekkel, és így kialakulhat kistérségi, regionális, vagy akár országos szintű civil együttműködés is.

Eszközök
Az eszközök között szerepelnek felmérések és más aktivizáló módszerek, a nyilvánosság fejlesztése, konferenciák, előadások, szemináriumok, műhelyfoglalkozások szervezése, és más szakmai tevékenység, mint a szakmai publicisztika (Parola) fejlesztése, nemzetközi programok, könyvkiadás és egy közösségi médium: a Civil Rádió működtetése. Ez utóbbi, mint ahogyan a képzési tevékenység is, már évekkel ezelőtt önállóvá vált, azokra külön szuverén szervezetek alakultak.

A kapcsolat
Az emberek többnyire úgy találnak ránk, hogy ismeretség vagy korábbi munkáink nyomán megkeresnek bennünket. De van úgy, hogy mi magunk keresünk meg kísérletező kedvvel egy térséget, amely szakmai innovációt hordozhat magában, új területekkel, helyi problémákkal és megoldási lehetőségekkel találkozhatunk. A leghátrányosabb helyzetű helyekre megyünk, a fővárosban és vidéken. Munkánk van elég, túl sok is, nem kell nagyon hirdetni magunkat. Lényeges azonban, hogy csak ott lehetséges változásokat elérni, ahol erre megvan az elszántság, a közös akarat.
Emellett minden évben  - így az idén is július 23-tól 26-ig - Kunbábonyban megrendezendő Nyári Egyetemünk az állampolgári részvétel fejlesztéséért, vagy az ősszel zajló Állampolgári Részvétel Hete (ÁRH) is, amely nem csak elméleti témáknak, hanem a már létező kezdeményezéseknek és „jó gyakorlatoknak” is nyilvánosságot biztosít. Az ÁRH kampányhét és országos programsorozat egyben, parlamenti felszólalással, sajtótájékoztatókkal, számos eseménnyel a helyi szervezetek illetve a hálózati pontjaink kivitelezésében, saját ötleteik alapján. Ezek lehetnek konferenciák, médiaesemények, akció jellegű, figyelemfelhívó megmozdulások.

Fenntarthatóság
A legnagyobb siker talán az, hogy a közösségfejlesztés fennmaradhatott Magyarországon, jóformán mindenféle hazai támogatás nélkül - ez alól kivétel a négy éve a szociális tárca által elindított és támogatott Közösségi Kezdeményezéseket Támogató Hálózat (Köztámháló). Ez a hálózat éppen a kezdeményezőkészségben hiányos, vagy más okból eszköztelenebb területeken végez munkát, megyénként egy-egy szakember részkapacitásának felhasználásával.
Fontos látni azt, hogy az Egyesület megpróbál egyszerre mozgalomként és szakmai szervezetként is működni, a két létforma között egyensúlyozni. Van szakmai hálózatunk, két-három munkatársunk, van egy biztos alapokon nyugvó, hivatalos, szervezeti felépítéssel bíró oldala is a tevékenységünknek, de sokan az „ügy” érdekében tevékenykedő „mozgalmárként” vannak jelen.
Sajnos úgy tűnik, mintha a civil társadalom fejlődése csak a civilek érdeke lenne, mintha a politika csak alkalmazkodó, beilleszkedő, követő állampolgárokat, a gazdasági szféra pedig csak fogyasztókat szeretne látni, nem pedig öntudatos polgárokat. Ezért ilyen környezetben nagyon nehéz ma civilnek, vagy aktív állampolgárnak lenni Magyarországon.
De nem lehetetlen :)
Minden, ami fontos a közösségfejlesztésről: www.kka.hu