A főfelügyelőség elutasította a fellebbezést a Holcim-ügyben
A döntéssel a civil szervezetek nem értenek egyet, megítélésünk szerint a Főfelügyelőség a fellebezés elutasításának indoklásában számos alapvető kérdésre nem tért ki. Így például a fellebbezés egyik alapja volt, hogy ahol már jelenleg is határérték feletti a légszennyezés ott új terhelő üzem nem létesíthető (ezt mind a hazai, mind az európai uniós jogszabályok deklarálják). Erről a kérdésről a Föfelügyelőség nem vett tudomást, mint ahogy arról sem, hogy nemzetközi egyezmény is kötelezik a felügyelőséget az önkormányzatok és a lakosság véleményének figyelembevételére. A környezetvédelmi hatóságok azonban teljes mértékben figyelmen kívül hagyták a tiltakozásásokat, megsértve ezzel az Aarhusi Egyezményt.
Így például a fellebbezés egyik alapja volt, hogy ahol már jelenleg is határérték feletti a légszennyezés ott új terhelő üzem nem létesíthető (ezt mind a hazai, mind az európai uniós jogszabályok deklarálják). Erről a kérdésről a Föfelügyelőség nem vett tudomást, mint ahogy arról sem, hogy nemzetközi egyezmény is kötelezik a felügyelőséget az önkormányzatok és a lakosság véleményének figyelembevételére. A környezetvédelmi hatóságok azonban teljes mértékben figyelmen kívül hagyták a tiltakozásásokat, megsértve ezzel az Aarhusi Egyezményt.Érthetetlen az is, hogy a Főfelügyelőség határozatában kijelenti, hogy döntése ellen bírósági jogorvoslattal nem lehet élni, holott ezt az államigazgatási törvény lehetővé teszi.
A fellebbezés érdemi bírálatának hiányosságai miatt, a civil szervezetek várhatóan bírósághoz fordulnak, hogy kikényszerítsék szakmai érveik érdemi bírálatát és figyelembevételét.
Bővebb információ:
Válaszúton Alapítvány
Szuhi Attila: 30/563-7749