Mit tegyek, ha eltört a lázmérő?
- A kiömlött higany azonnal párologni kezd, ezért mielőtt nekikezdünk a higany feltakarításának, nyissunk ablakot. Ne engedjünk senkit a szobába. A törött hőmérő környékére mezítláb vagy zokniban ne lépjünk, hiszen így széthordjuk az egész lakásban; legjobb, ha olyan papucsot húzunk, amelyet utána el fogunk tudni dobni. Tilos hozzá érni és igyekezzünk ne közel hajolni a higanycseppekhez, hogy minél kevesebb higanygőzt lélegezzünk be.
- Húzzunk gumikesztyűt. Egy fehér papírlappal görgessük össze a higanycseppeket (ahogy két csepp találkozik, azonnal eggyé válnak, melyhez következő cseppet görgethetünk) valamint szedjük össze az összetört lázmérő darabjait is, és mindezt gyűjtsük egy zárható edénybe.
- A legközelebbi patikában vásároljunk kénport (ennek hiányában jó szolgálatot tehet bármilyen kéntartalmú sebhintőpor is). A maradék, szabad szemmel nem látható higanycseppek semlegesítéséhez a kénporral szórjuk be az összetört lázmérő helyét, majd terítsük le újságpapírral és hagyjuk állni egy kis ideig. A higany ekkor a kénnel egyesülve higany-szulfidot alkot, amely már nem veszélyes. Az így keletkező szürkés anyagot seperjük össze, és szintén helyezzük egy zárható edénybe. Legvégül tiszta vízzel mossuk fel. A felmosórongyot szintén dobjuk ki a felmosás után.
- Pár napig folyamatosan szellőztessünk, és utána is néhány hétig rendszeresen, ez alatt az idő alatt pedig próbáljunk meg ne tartózkodni huzamosabb ideig a helyiségben.
- Az összegyűjtött higanyt és higany-szulfidot veszélyes hulladékként kell kezelnünk. A lezárt tégelyt ne dobjuk a szemétbe, hanem adjuk le a legközelebbi veszélyes hulladék gyűjtő telepen, vagy a lakossági veszélyeshulladék-gyűjtés alkalmával - már ha befogadják. Sajnos azonban általánosságban nem lehet leadni a veszélyeshulladék-gyűjtés során és a hulladékudvarokban sem! Budapesten például az FKF-nek, elmondásuk alapján "nincs jogosultsága, mivel az olyan típusú veszélyes hulladékot tartalmaz (higany), amelyet veszélyes anyagok átvételére vonatkozó engedéllyel rendelkező cég jogosult kezelni. Javasoljuk, hogy egyéb, az interneten megtalálható, veszélyes hulladékokat ártalmatlanító szakvállalkozások valamelyikét szíveskedjen megkeresni."
- Budapesten veszélyes anyagok átvételére vonatkozó engedéllyel rendelkező cég a Palota Környezetvédelmi Kft..