Skanska Magyarország
A Skanska Magyarország a svéd Skanska csoport része. A vállalat tevékenységeinek körébe tartozik többek között a projekt menedzsment, ingatlanüzemeltetés és bérbeadás is.
Skandináv gyökerű vállalatként kiemelt szerephez jutnak döntéseik során a fenntarthatósági szempontok, amit honlapukon a következőképpen fogalmaznak meg:
„A Skanska vállalja a felelősséget környezetünk védelméért, törekszik arra, hogy a ma igényeinek úgy feleljen meg, hogy az ne a holnap lehetőségeinek rovására történjen.”
A környezetvédelmi szempontból kiemelkedő teljesítmény révén, az ISO 14001-es tanúsítvánnyal rendelkező vállalat – az ISO 14001 a Környezetirányítási rendszerek nemzetközileg elismert szabványa. Idén – 2010-ben – első helyezést értek el a Zöld Iroda verseny, kisvállalatok kategóriájában (13 fő dolgozik a magyarországi központban.)
Az irodák működésének környezeti hatásai ugyan kevésbé nyilvánvalóak, mint az ipari és a mezőgazdasági termelésé, ugyanakkor ezek zöldítésével jelentős hatást lehet elérni, ennek elősegítése érdekében a KÖVET Egyesület minden évben megrendezi a Zöld Iroda versenyt, aminek keretében a résztvevők irodai, környezetvédelmi reformokat valósítanak meg és mutatnak be.
Amire a vállalat építhetett:
Irodájuk saját fejlesztésű épületben, a Népliget Centerben van, amely megfelel az Európai Unió GreenBuilding tanúsítványnak, mivel az energiafogyasztása 25%-kal alacsonyabb, mint a helyi rendeletekben előírt érték. Az épület számos zöld megoldással rendelkezik. A cég számára nagyon fontos, hogy mint ingatlanfejlesztő fenntartható épületeket fejlesszen, illetve, hogy a dolgozóinak olyan munkahelyet, ami egészséges és a lehető legkevesebb környezeti beavatkozást vonja maga után.
A vállalat profiljából adódó előnyöknél is lényegesebb alapot jelentett a fenntarthatóbb működés megteremtésében az a tény, hogy a vezetőség kezdetektől képviselte ezt a szemléletet. Majd a kollégákat bevonva, egyfajta közösségi ötletgyűjtést és cselekvést sikerült megvalósítaniuk a témában, ami nagyban elősegítette, hogy a munkatársak magukénak érezzék azt. Ahogy Kelemen Ágnes, a vállalat egyik munkatársa megfogalmazta:
,,A verseny során igyekeztünk minél jobban megismertetni a kollégákkal a Zöld Iroda Versenyt. Saját kezűleg plakátot készítettünk, office meetinget tartottunk erről a témáról,
e-maileket küldtünk, belső tréninget szerveztünk a kollégáknak, ötletdobozt helyeztünk el a recepción.”
Kezdetben a legtöbb munkahelyen a dolgozók egy része teherként tekint a plusz odafigyelést igénylő, új szokásokat bevezető belső szabályozásokra, még ha azokat környezetvédelmi célokból hozták is meg. A Skanskánál sem volt ez másként, ezért volt nagyon hasznos, hogy a tervek ismertetése mellett kikérték a munkatársak véleményét is, így ami előadásnak indult interaktív ötleteléssé válhatott. Ezek a megbeszélések inspirálóan hatottak a kollégákra, és maguk is részeseivé válhattak a folyamatnak.
Energia:
Amikor eldöntötték, hogy energiafogyasztásukat csökkenteni fogják, elsőként a világítási rendszer átalakításához kezdtek hozzá. Egy egyszerű, a hagyományos izzóról takarékosra való cseréjével a világításól fakadó költségeket ötödére lehet csökkenteni – ami egy iroda esetében igen tetemes összeg -, nem mellékesen pedig ezek élettartalma hatszorosa a hagyományos villanykörtékének.
A mellékhelységekben mozgásérzékelők lettek felszerelve, aminek segítségével megszűnt az égve felejtett lámpákból adódó pazarlás is. Emellett az irodában jelenlét és alkonyérzékelők lettek felszerelve, illetve alacsonyabb energiafogyasztású és a szemnek "kellemesebb" világítótestek kerültek kialakításra. Továbbá, hogy biztosa tudatosítsák az emberekben a kérdés fontosságát, matricákat helyeztek ki a tárgyalókban, konyhában, bejáratnál, amely a világítás lekapcsolásra hívja fel a figyelmet.
Felelős erőforrás használat, hulladékcsökkentés:
Ezen a területen a cég számára is a 4R (Reduce, Reuse, Recycle, Recover, vagyis Csökkentés, Újrahasználat, Újrahasznosítás, Egyéb hasznosítás) prioritási sorrend az útmutató. A kollégák és ügyfelek számára készítettek egy kiadványt, amelyben rövid ötleteket mutatnak be arról, hogy hétköznapjainkban milyen apróságokkal tudjuk nagymértékben csökkenteni ökológiai lábnyomunkat.
A múltban a nagy ásványvízfogyasztás általános volt a munkatársak körében. Ennek megreformálására akciótervükbe beillesztették, hogy a pet palackok számát valamilyen módon csökkenteni kell. A csapat közös döntése a szűrt csapvízre esett, mint megoldás, így azóta kancsókban szűrik a vizet, és azt fogyasztják ők és vendégeik is. Hogy senki se szenvedjen hiányt a váltás miatt, a buborékos ásványvizet szódagéppel helyettesítették.
A vízzel való takarékoskodás érdekében perlátorokat szereltek be a konyhában és a mellékhelységekben egyaránt. Ez az apró szerkezet a víz mozgási energiájának segítségével levegővel dúsítja azt. Így amellett, hogy lágyabb tapintásúvá teszi azt, egyszerű, és olcsó módja annak, hogy a vízfogyasztásban körülbelül 40%-os csökkenést lehessen elérni.
A dolgozók figyelmét felhívták arra, hogy amikor csak lehetséges elektronikusan kezeljék a dokumentumokat, és kerüljék a papírfelhasználást. Ha az mégis szükséges, akkor a belső szabályzat értelmében a kétoldalas nyomtatást kell választani, ami már önmagában is akár 50%-os papírfelhasználás csökkentést eredményezhet.
A bérlőiket folyamatosan ösztönzik a környezettudatosságra, aminek fontos része az információk megosztása a témában. Szelektív hulladékgyűjtőket és papírdobozokat is a rendelkezésükre bocsátanak az irodai papírgyűjtésre. Leendő bérlőikkel találkozva is fontosnak tartják megemlíteni, hogy a cégük számára központi téma a saját irodájuk igazi "zölddé tétele” is.
Amellett, hogy az irodában szelektíven gyűjtenek, az irodaházban is utánajártak, hogy biztosan szelektíven kerül-e elszállításra a hulladék. Erre azért volt szükség, mert sokakban él még a városi legenda, hogy a szelektíven gyűjtött hulladék összeöntve végzi a lerakóan. Valójában van amikor a gyűjtőautók belső rekeszei nem is láthatók a külső szemlélő számára, néha pedig a szelektált anyagok telephelyen történő válogatása nem is teszi szükségessé a az elkülönített szállítást.
A fentiek mellett papírdobozokat helyeztek el az asztaloknál és a nyomtató-fénymásolóknál az irodai papírhulladék számára. Ennek megfelelő helyre való elszállításáról a takarítócégük gondoskodik. Az irodaház recepcióján, a veszélyes hulladéknak számító szárazelemek számára gyűjtőedényt helyeztek el. A CD-k gyűjtésére szintén külön helyet jelöltek ki.
A tavaszi nagy, irodai selejtezés során a régi, használhatatlan dolgokat összeszedték és egy kollégájuk gyermekének adták, akinek az iskolájában hulladékgyűjtés volt.
Közlekedés:
A vállalat 2009-ben videokonferencia berendezést vásárolt, azzal a céllal, hogy a jövőben a lehető legkevesebbet kelljen repülővel utazniuk. Ez lényeges kérdés náluk, mivel a cégük nemzetközi, sok megbeszélésük van több országbeli részvevőkkel egy időben. A konferencia berendezésnek köszönhetően csökkent az utazások száma. Mérik, és évente kimutatást készítenek arról, hogy mennyi CO2 kibocsájtást spóroltak meg ilyen módon.
Mindezek mellett egyre többen járnak kerékpárral, illetve a cég BKV jegyet biztosít a budapesti megbeszélésekre. A kerékpárral való munkába járást konkrét intézkedésekkel is támogatják. Ezek közé tartoznak az alagsorban elhelyezett kerékpártárolók is, valamint az öltözők és zuhanyzók, amik minden munkatárs számára szabadon igénybe vehetők.
Regisztrálták magukat, mint Kerékpáros munkahely. Jelenleg négy fő vesz részt a Bringázz a munkába kampányban. Jelentős sikernek könyvelik el ezt az eredményt, mert korábban csak egy munkatárs járt rendszeresen kerékpárral!
A vállalati irányelveknek megfelelően alacsony fogyasztású, kis károsanyag kibocsájtású gépkocsikat szereztek be azokra az esetekre, amikor a tömegközlekedés vagy a kerékpár használata nem elegendő. Ezek az intézkedések segítik csökkenteni a cég ökológiai lábnyomát, és anyagilag is kifizetődők.
Mindamellett ezen a téren is kiemelt hangsúlyt kap a környezetük motiválása is a kérdésben. A Skanska ennek érdekében öt darab kerékpárt ingyenesen biztosít, ami az irodaház összes bérlőjének rendelkezésére állnak, annak érdekében, hogy ha lehet ne autózzanak a városban, hanem üljenek kerékpárra. Ugyanakkor a szállításnál a biciklis futárokat is előnyben részesítik az autós, vagy motoros cégekkel szemben.
Beszerzések:
A vállalat kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy milyen eszközöket vásárol munkatársai, illetve üzleti partnerei számára.
Bútoraik olyan Kinnarps termékek, amelyek a környezetvédelmi – és egészségügyi - szempontból kiemelkedő minőséget képviselnek, többek között azzal, hogy készítésük során kizárólak az Erdővédelmi Tanács - az FSC a világ erdőinek felelős használatáért dolgozó független nemzetközi szervezet. - tanúsított faanyagot használnak.
Az iroda konyhájának reformja is megtörtént, ma már a friss zöldségek és gyümölcsök dominálnak, elősegítve, hogy a kollégák egészségesen tudjanak nassolni, ha megéheznek. Emellett igyekeznek bio minősítésű élelmiszereket vásárolni, amik mellett – például a kávé esetében – a Fair Trade sem számít ritkaságnak.
Az irodai környezet kialakításában nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy minél több növény vegye körül a dolgozókat.
A Skanska az irodaszerek beszerzésénél minden esetben a környezetbarát megoldásokat részesíti előnyben, ami nem utolsósorban az újrahasznosított papír használatában is megjelenik.
A felelős gondolkodásmód képviselete az ügyfelek felé ezen a téren is fontos a Skanska számára, ennek érdekében egyrészt igyekeznek minél kevesebbet ajándékozni. Karácsonykor az SOS Magyarország Gyermekfalvakat támogatják már évek óta. Az üdvözlő képeslapokat e-mailben küldik ki. Másrészt, amikor ajándékoznak, igyekeznek praktikus meglepetésekkel előállni, mint a Skanska szelektív hulladékgyűjtő táskák, a cserélhető betétes tollak, a tartós, vászon bevásárlótáska, a Skanska képernyővédő (amely zöld tippeket tartalmaz), kerékpáros sisak a kollégák számára, energiatakarékos izzók, és bkv jegyek.
A jövő:
A vállalat tervei között szerepel a továbbiakban, hogy a budapesti irodájukat a LEED amerikai zöld minősítési rendszer által tanúsíttatja. Ez a minősítés egy átfogó zöld kritériumrendszer való megfelelés eredménye lesz. Még csak a folyamat elején vannak, de ennek alapján egy igen komplex követelményrendszert fognak beemelni a működésükbe.
Terveikben szerepel oktatás szervezése partnereik, és újságírók számára zöld témában a LEED szakértőjük segítségével.
Schmidt Gergő
2010. 08. 25.