Tiszta, egészséges Ipoly mentéért!
Befejeződött a szennyező-forrás felmérési és felszámolási programunk első és második szakasza. 2004. december 1-én indítottuk el szennyező-források felmérésére és részbeni felszámolására irányuló programunkat az Ipolymente kistérség 13 településén. Célunk az volt, hogy elősegítsük a kistérségben a tiszta környezet megőrzését, felhívjuk a lakosság és a döntéshozók figyelmét azokra a rejtőzködő problémákra, melyek gátolhatják közép és hosszú távú terveik megvalósítását, vagyis a falusi és ökoturizmus kialakítását, a biotermények, -termékek előállítását.
A kilenc hónap alatt, amelybe különböző okok miatt bele kellett sűríteni a tevékenységeket, számos sikeres eseményt kezdeményeztünk illetve szervezetünk. Bemutattuk a programot és a tervezett tevékenységeket a polgármestereknek, helyi vállalkozóknak és a civil szervezeteknek. Nagy örömünkre szívesen fogadták azt, többen elmondták, hogy már régen szükség lett volna hasonló tevékenységekre.
A meglévő adatlapok segítségével új adatlapot és hozzá tartozó kitöltési útmutatót állítottunk össze, amely az illegális hulladéklerakók mellett tartalmazza a többi szennyezés fajtát is.
Településenként kerestünk 1-1 főt, akik önkéntesként segítettek a program során. Lakóhelyükön további önkénteseket toboroztak a felméréshez és a tisztítási akciókhoz. A felmérés során, melyeken összesen 55 fő vett részt, áprilistól júliusig járták a településeket és környékét, szennyező-forrás után kutatva. 111 db adatlapot töltöttek ki, felmérve ezzel 100 db illegális hulladéklerakót (a szemét összmennyisége 1700 m3); 5 db illegális szennyvízbefolyót illetve szikkasztót; valamint 12 db potenciális ipari szennyező-forrást.
A terepi munka mellett az önkormányzatoknak is küldtünk egy külön adatlapot, melyben a település hulladékgazdálkodásáról, szennyvízkezeléséről (csatornázottság mértéke, szikkasztók), ivóvíz ellátásáról stb. kérdeztünk. Ezzel párhuzamosan az ÁNTSZ Pest Megyei Intézetétől, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságtól és a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségtől kértünk adatokat. Mindezek alapján elkészült egy közel 150 oldalas programdokumentáció, amely a helyzetelemzés mellett hat évre szóló cselekvési tervet is tartalmaz.
A legtöbbet segítő önkénteseknek jutalomnyaralás keretében köszöntük meg munkájukat. Az augusztus végi öt napon a pihenés, kikapcsolódás mellett szakítottunk időt szakmai programokra is. Többek között fényképes élménybeszámolót tartottunk a felszámolási munkákról, megnéztük Ipolybélen (Bielovce) a korábbi vegyszer raktárt, mely potenciális szennyező-forrás az Ipoly jobb partján, előadást hallgattunk a kistelepülések szennyvíztisztítási lehetőségeiről.
A program leglátványosabb része a szennyező-források felszámolása és az Ipoly tisztítási akció voltak. Az illegális hulladéklerakók felszámolása 6 településen zajlott, ezek közül háromban (Bernecebaráti, Kemence, Szob) olyan jellegű lerakókat találtak, melyeket csak gépekkel lehetett felszámolni, három településen (Vámosmikola, Perőcsény, Kóspallag) többnyire kézzel szedték a szemetet a résztvevők. Ez utóbbi három településen összesen 54 fő vett részt a felszámolási akciókban. A hat településen kb. 131 m3-nyi szemetet gyűjtöttünk 16 db illegális lerakó felszámolásával.
Az Ipoly tisztítási akció során június 30. és július 3. között mentünk végig kenukkal Tésától Szobig. A szemetet a vízből és a part olyan részein szedtük, amelyeket kívülről nehéz megközelíteni. Az akción 15 fő vett részt, 100 zsák szemetet gyűjtöttünk. Olyan dolgokat is találtunk, mint például autógumi, hordó, hűtőszekrény, vasdarabok, lavórok, tűzoltócsap, stb.
A tisztítási akciókon összegyűjtött szemetet a kistérségben szolgáltató három szemétszállító cég ingyenesen vitte és helyezte el a hulladékgyűjtő telepeiken.
A szemléletformálási rész keretében három alkalommal jelentettünk meg 4 oldalas mellékletet az Ipoly Infó című helyi újságban, mely a kistérség településein minden háztartásba eljut. Az első melléklet a gazdálkodóknak szólt, írtunk benne a Natura 2000 hálózatról, a Nemzeti Vidékfejlesztési Tervről, ennek két eleméről, az Érzékeny Természeti Területek és az Agrár-környezetvédelmi programokról. A másodikban a lakosságnak szolgáltunk információval arról, hogyan tudják a mindennapi tevékenységüket környezetkímélő módon végezni. A harmadik számban a felmérés és a program eredményeit mutattuk be.
Februárban és márciusban két szakértő tartott előadást a kistérség településein: három agrár-környezetvédelmi, és tizenkettő biogazdálkodással kapcsolatos előadás hangzott el. A megjelent hallgatóság megelégedettséggel távozott, hiszen elmondhatták gondjaikat, terveiket is. Ezek a beszélgetések is nagyban alakították a program folytatására szolgáló tevékenységeink körét.
Január óta folyamatosan fejlesztjük a program honlapját, melyet a szoros tempó ellenére igyekeztünk naprakésszé tenni. Rajta bemutatjuk a program célját és a tevékenységeket, a felmérés eredményeit, a felszámolási akciókról fényképes beszámolókat olvashatnak, a térképen megnézhetik a működési területet, valamint külön oldalra írtuk be azoknak az önkénteseknek és a támogatóknak a nevét, akik a különböző szakaszokban segítették a program sikeres megvalósítását.
Elkészült az 52 oldalas zárókiadvány is, amelyet eljuttatunk a kistérség polgármesteri hivatalaiba, az iskolákba, könyvtárakba, a programban részt vett önkénteseknek, támogatóknak. Ebben részletesebben is bemutatjuk a történéseket, eredményeket.
Vándorkiállítást szerveztünk, melyen négy tablón mutatjuk be a program eredményeit. Az első tabló a szennyezés fajtákról szól, a második a felmérés eredményeiről, a harmadikon a felszámolási akciókról készült fényképes beszámoló, a negyediken pedig az önkénteseket, támogatókat soroltuk fel. A négy tablót továbbszállítjuk a kistérség összes településére, mindenhol egy-egy héten keresztül nézhetik meg az érdeklődők.
Ugyanebben az időszakban az Ipoly folyó szlovákiai oldalán a miénkkel szinte megegyező tevékenységeket végzett az ipolysági székhelyű Ipoly Unió (Ipel’ská Únia). Tapasztalatainkat, információinkat folyamatosan kicseréltük, és közös tevékenységeket is végeztünk.
A határon átnyúló program biztosítéka annak, hogy az Ipoly mindkét oldalán javítsunk a környezet állapotán.
A program az Európai Unió Phare CBC magyar-szlovák/2002 programja, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium valamint a Közép-és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ támogatásával valósult meg.
Magosfa Alapítvány
www.magosfa.hu