Hírek vállalkozásoknak

2010. október 13. 15:07

A Jászberényben gyártott porszívók újrahasznosított műanyagból és energiatakarékos motorral készülnek. Az öt modellből álló környezetbarát termékcsalád javarészt magyar szakemberek munkája.

Az Öko-design divatos kifejezés napjainkban, és úgy tűnik lassan hétköznapjaink részévé válik. Egyre több gyártó ébred rá, a gazdasági válság hatására beszűkült piacon jó stratégia a „zöld” irányt követni és újrahasznosított alapanyagból készülő energiatakarékos termékeket fejleszteni. Az új zöld porszívók alapanyaga visszagyűjtött háztartási gépek burkolata, gépjárművek és számítógépek műanyag alkatrészei (ABS műanyag). Egy ilyen zöld porszívó előállításához körülbelül két liter nyersolajra és 80 literrel kevesebb vízre van szükség

2010. október 11. 23:04

A GM-multik európai mezőgazdaságra gyakorolt túlzott befolyása ellen már hosszú ideje próbálnak fellépni: környezetvédelmi és más civil szervezetek, számos közegészségügyi képviselő, valamint rengeteg fogyasztó és kistermelő ellenzi a növények sejtszintű módosítását.

Aggodalmuk egyik oka, hogy a génmódosított vetőmagok terjedése a természetes állományt is óhatatlanul beszennyezi (elkerülhetetlen a spontán kereszteződés), ami beláthatatlan kárt okozhat a környezetben. A hirtelen megváltozó növénypopuláció igényei miatt megjelenő újabb gyom- és rovarirtószerek használata rossz hatással lehet a klímára, arról nem is beszélve, hogy a folyamatban súlyosan sérülhet a biológiai sokféleség is. További hátrány lehet a kisebb termelők versenyképtelenné válása, mely végső soron a helyi szokások és a földművelési kultúra leépülését is jelentheti.

2010. október 08. 07:17

Alulírott környezet- és természetvédő civil szervezetek most az emberek egészségének megóvását, a sérültek gyógyítását, a károk elhárítását, illetve a további károk megelőzését tartják a legfontosabbnak a vörösiszap által elöntött településeken. Felhívják a lakosságot, a civil szervezeteket, a vállalatokat, intézményeket, hogy a kormányzati szervekkel közösen segítsék ezen feladatok mielőbbi megvalósítását. Egyúttal együttérzésükről, szolidaritásuktól biztosítják az érintetteket.

Ugyanakkor a katasztrófa azt bizonyítja, hogy további intézkedésekre is szükség van.

Meg kell erősíteni az ellenőrző hatóságokat, így különösen a környezet- és természetvédelmi felügyelőségeket és az ÁNTSZ-t, hogy meg tudják tenni az intézkedéseket a hasonló tragédiák megelőzésére. Az utóbbi években ezeket a szerveket oly mértékben legyengítették, hogy még a jogszabályban előírt alapvető feladataikat sem tudják megfelelően ellátni. Biztosítani kell a hatóságok függetlenségét a politikai befolyástól (amit igen gyakran egyes gazdasági érdekcsoportok alakítanak).

2010. október 07. 16:49

Az ország első Környezetbarát Vendégfogadója - Ökoporta hálózata kezdte meg működését a Dél-Dunántúlon.

A rendszert a Baranya Megyei Falusi Turizmus Szövetség építette ki a Norvég Civil Támogatási Alaptól elnyert 12 millió forintos támogatás felhasználásával. A házakra kihelyezésre kerülő táblákat Gradwold Zsolt mecseknádasdi fazekas készítette el.
Mint dr. Szabó Géza, a szervezet elnöke elmondta, a minősített falusi vendégfogadók forgalma évről évre örvendetes módon bővül. Az utóbbi

2010. október 06. 07:56

A tegnapi Veszprém megyei vörösiszap-katasztrófa súlyos kérdéseket vet fel az Almásfüzítőn tárolt 12 millió tonna vörösiszap lehetséges környezeti kockázatairól is. Szervezeteink az alábbi aggályokat fogalmázzák meg az ügy kapcsán és kérik a hatóságok közreműködését.

Almásfüzítőn, közel 50 éven keresztül, 1997-ig timföldgyár működött, melynek veszélyes hulladékát a vörösiszapot a település környezetében a Duna közvetlen szomszédságában helyezték el. Ismereteink szerint közel 200 hektárnyi területen, több mint 12 millió tonna hulladék került elhelyezésre zagytározókban.

2010. október 05. 14:19

Eddig több halálos áldozatot követelt az ajkai vörösiszap-tárolónál bekövetkezett gátszakadás. Miért kell egy ilyen méretű, ennyi emberáldozatot követelő, ekkora és ilyen hosszú távú környezeti kárt okozó katasztrófa ahhoz, hogy a kormány felébredjen? A Lehet Más a Politika követeli, hogy a kormány és az államtitkárság szintjére süllyesztett környezetvédelem vezetői azonnal tegyenek meg mindent az időzített bombákat jelentő dunántúli vörösiszap-tározók állapotának felmérésére, és dolgozzanak ki védelmi terveket az katasztrófák megelőzésére.

Azt hihetnénk, hogy a bauxitfeldolgozás melléktermékeként jelentkező zagy tárolása és esetleges másodlagos feldolgozásának megoldása, a tárolók rekultiválásának kérdése csak az előző, szocialista rendszer hagyatéka, de tudjuk, hogy az elmúlt 20 év kormányai sem tettek semmit a vörösiszap-probléma megoldásáért, miközben a veszélyes hulladék termelése folyamatos. A rekultivációs próbálkozásokra eddig legalább 10 milliárd forintot fizetett ki az állam, de ma sincs elfogadott, használható rekultivációs technológia.

2010. október 05. 10:23

Minden létező segítséget megad a kormány az ajkai térségben kialakult ökológiai katasztrófa felszámolásához, azonban a költségeket az azt okozó cégnek kell állnia, jelentette ki a környezetvédelmi államtitkár.

"A teljes kárfelszámolás meghaladhatja a tízmilliárd forintot, és hónapokig eltarthat" - mondta a környezetvédelmi államtitkár Kolontáron kedd délelőtt, a védelmi bizottság ülését követően. Illés Zoltán hozzátette: meg kell akadályozni, hogy a térség élővilága kipusztuljon, a szennyeződés pedig az ivóvízbe, illetve száradása után rákkeltő anyagként az emberek szervezetébe jusson.

2010. október 01. 18:32

 Az újrahasználati központok nagy rákfenéje, hogy egyszerre kell környezettudatos begyűjtő cégként, javítóműhelyként, hívogató kínálatú áruházként, szociális foglalkoztatóként, nonprofit tudatosságú vállalkozásként, szociális szövetkezetként működnie. Ez mind különféle szakértelmet igényelne. Ráadásul a Reuse Centerek a világ egyetlen országában sem rentábilis vállalkozások, így az (ön)kormányzati támogatás – pénzben, szabályozásban, erőforrásban – egyaránt szükséges.

2010. október 01. 17:54

Mikor lesz végre megelőzésen alapuló hulladékpolitika? – tettem fel a harcos kérdést a Vidékfejlesztési Miniszternek. Ángyán államtitkár úr válaszolt, mert Illés államtitkár úr akkor éppen úton lehetett a kolontári katasztrófa helyszínére. Eltelt cca. 5 hónap a kormányra kerülés óta, de még mindig nem látjuk, hogy mit akar tenni a környezetvédelmi ágazat a hulladékprobléma megoldására. Annyit már tudunk,

2010. október 01. 17:29

A véleményezésre váró Széchenyi Tervhez 215 civil szervezet aláírásával készült el és került benyújtásra az az állásfoglalás, amely rámutat a hiányosságokra. Az aláírók – közte a Humusz is – úgy vélik, hogy a gazdaságfejlesztés, a foglalkoztatás növelése érdekében végzett erőfeszítések csak akkor lehetnek sikeresek, ha alárendelődnek a fenntartható fejlődés stratégiájának. A kezdeményező NIOK Alapítvány, a Társadalmi Összetartozásért Alapítvány, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Közösségfejlesztők Egyesülete képviselői hangsúlyozták,

Oldalak

Zöld üzleti hírek