Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 12 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Zöld szervezetek értékelték a kormány félidei munkáját

  • 2012. május 01. 02:00
  • juci

Lobbi42 zöld szervezet (köztük a Humusz Szövetség) közös, 32 oldalas értékelését adták át a környezetvédők Orbán Viktor miniszterelnök részére a Kossuth téren. Az értékelés 9 témakörben, összesen 178 pontban elemezte a kormány környezetvédelemmel kapcsolatos munkáját. Egyúttal egy bizonyítványt is átnyújtottak, amely szerint a kormány két „tárgyban” egyest, hatban kettest kapott, és csupán egyben érdemelte ki a hármast.

Sajtóközlemény
Budapest, 2012. május 29.

„A kormányzat két éves környezetpolitikai teljesítménye összességében lesújtó. Az önálló környezetvédelmi tárca megszüntetése és feladatainak beolvasztása más tárcákba nem a környezeti szempontok integrációját, hanem a környezetvédelem alárendelt helyzetét eredményezte. Ez nagymértékben hátráltatja a kor kihívásainak megfelelő gazdasági szerkezet és társadalmi jól-lét elérését is" – jelentette ki az átadáson Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének elnöke.

”A jelenlegi energiastratégia visszaveti az országot a múltba. Ahelyett, hogy a kormány követné a világban zajló folyamatokat, és az energiahatékonyság javítása, valamint a megújuló energiák felé fordulna, inkább a veszélyes nukleáris és a klímagyilkos fosszilis energiát támogatja. Egy rossz erőművi döntés pedig az egyre olcsóbb és már most versenyképes megújulók helyett akár évtizedekre hozzá kötheti a gazdaságot a dráguló atomenergiához – állapította meg Vetier Márta, a Greenpeace Magyarország programigazgatója.

 „Az elmúlt időszakban a természetvédelemben évtizedek alatt kiharcolt eredmények vesztek el. Az ágazat érdekérvényesítő képessége drasztikus mértékben lecsökkent, finanszírozása soha nem látott szintre süllyedt, a szakembergárda egy részét elbocsátották. A természetvédelem jövője éppen akkor válik bizonytalanná, mikor minden azt mutatja, hogy további jelentős erőfeszítésekre van szükség” – hangsúlyozta Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója.

 „Magyarországon a korábbinál veszélyesebbé vált élni, mivel az egészségünkért, biztonságunkért felelős állami szervek költségvetését számottevően csökkentették, sok jó szakemberüket elbocsátották. Az oktatást, a kultúrát, az egészségügyet súlyos megszorítások érték, az innováció támogatását gyakorlatilag megszüntették, pedig éppen csak ezeknek a területeknek a kiemelt fejlesztésével lehet eredményesen felvenni a küzdelmet a környezeti ártalmak ellen. Történtek kedvező lépések is: egyes súlyosan szennyező, illetve egészségkárosító termékek, tevékenységek adóit emelték, támogatásukat csökkentették. Mindazonáltal meggyőződésünk, hogy a kormányzatnak megvan a lehetősége és a képessége arra, hogy a ciklus hátralévő két évében kijavítsa a hibákat, és 2014-ben már ötös osztályzatot kapjon, példát mutatva a világnak” – mondta Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.

A 42 szervezet által aláírt állásfoglalás összefoglalója és a dokumentum teljes egészében elérhető:
http://www.mtvsz.hu/dynamic/a_kormany_civil_ertekelese___pdf.pdf

További információ:

Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének ügyvezető elnöke,
+36 70 340 8801, [email protected]  

Vetier Márta, a Greenpeace Magyarország programigazgatója,
+ 36 20 234 0726, [email protected]

Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója
+ 36 20 3313545, [email protected]

Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke,
+36 1 411-0501, [email protected]

Malatinszky Ákos, a GATE Zöld Klub Egyesület programvezetője (hulladékügy)
+36 30 566 3869, [email protected]