Palackozott üdítők helyett házi készítésű frissítők
Gondolom, már mondanunk sem kell, hogy felejtsük el a PET-palackot. A melegben ugyanis könnyebben szabadulnak ki a káros ftalátok (műanyaglágyítók), és oldódnak be az italunkba. A növekvő hulladékhegyekről nem is beszélve. Így ha még nem lenne saját kulacsod, mindenképp szerezz be egyet, de akár befőttes üvegbe is töltheted a frissítőt. Utóbbit kedved szerint díszítheted is színes rongyszalagokkal, feldobja a kerti partikat, és az eldobható poharaknak is kiváló alternatívája. A szívószálakat is felejtsük el, bár szerencsére kapni már mosható fém változatban is.
A tea télen és nyáron is ajánlott fogyasztásra, sokan a nagy melegben a forró teára esküsznek izzasztó hatása miatt. Legjobb frissítő hatása a mentának, citromfűnek, bodzának, hibiszkusznak, gyömbérnek és zsályának van. A gyógynövények szárított formában könnyen beszerezhetők, de mi magunk is nevelhetjük kertünkben, balkonunkon, gyűjthetjük kirándulásaink során, így a belőlük készült ital is üdítőbb lesz. Ha fonnyadni kezdenének, akkor be a mélyhűtőbe, ott sokáig elállnak. Érdemes jégkockatartóba aprítani és kis vízzel átitatni, hogy a frissítők készítésénél könnyen elő tudjuk kapni.
Nyáron a frissen vásárolt gyümölcsök is könnyebben megromlanak, sokszor végzik a kukában. Nagyobb mennyiség vásárlása esetén érdemes lefagyasztani a felesleget, és később leturmixolni. Szóba jöhet az eper, az áfonya, a szeder, a málna, a cseresznye, a meggy, az alma, a dinnye. Alapnak víz mellett a tej és joghurt is használható, édesítőnek pedig ott a méz, bár a gyümölcsök magukban is édesek. De turmix zöldségből is készülhet! (Pl. saláta, sóska, cékla, uborka, kelkáposzta, sárgarépa, paradicsom.)
A limonádénál sem kell leragadni a klasszikusoknál. Gondoltad volna, hogy bazsalikommal, kakukkfűvel, rozmaringgal és levendulával is feldobhatod? Nézz körül a vadon gyűjthető növények között, és próbáld ki, neked melyik jön be a legjobban!
Érdekel a műanyagmentes életmód? Töltsd velünk a júliust! #plasticfreedom