Hulladékról gyerekeknek és felnőtteknek
A Humusz Szövetség oktatási-, szemléletformálási-, környezeti nevelési tapasztalata sok évre nyúlik vissza. Legutóbbi megújítása során szoros együttműködés alakult ki a Társ Egyesülettel. Ennek az együttműködésnek eredménye az a fajta komplex szemléletű oktatási program, amivel a foglalkozásainkon találkozhatnak a résztvevők. Az iskola falain kívüli térben – ami akár természeti környezet is lehet, vagy a Humusz Kert zöld oázisa – lehetőség nyílik a személyes tapasztalásra. A lélek nyitottá válik, és könnyedén fogadja be a tapasztalati úton felé tárt ismereteket. Módszereink az érzékelésre, az élménypedagógiára épülnek, játékos és interaktív módon dolgozzuk fel az egyes témákat.
2013-2016 között a Humusz Szövetség az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet partnereként részt vett a „Zöld Óvoda-, Ökoiskola hálózat kiszélesítése” című projektben Regionális Forrásközpontként, az ország több régiójában. A projekt célja a gyerekek, diákok környezettudatosságának fejlesztése, az intézményekben zajló környezeti nevelés színvonalának erősítése, a fenntarthatóságra nevelés elősegítése, valamint a Natura 2000 hálózat ismertségének növelése volt.
Ebben a munkában tagszervezeteinkkel együttműködve több száz intézménnyel kerültünk napi kapcsolatba, amelyek számára mentorálási segítséget, információs napokat biztosítottunk a Zöld Óvoda/Ökoiskola címpályázat beadásához, a pedagógusok (zöld óvoda/ökoiskola koordinátorok) számára akkreditált továbbképzéseket tartottunk a témában. A projekt sikeresen lezárult 2016 szeptemberében, a Zöld Óvodák és Ökoiskolák hálózata számos intézménnyel bővült. A projekten dolgozó szakemberek (forrásközpontok, környezeti nevelők és szakértők) pedig olyan sokrétű tapasztalattal gazdagodtak, amelynek pozitívumait kár lenne veszni hagyni. Hisszük, hogy tapasztalatainkat tovább kamatoztathatjuk, segítve az óvodai és iskolai nevelő-oktató munkát, az elhivatott „zöld pedagógusok” közreműködésével.
Szemléletformáló foglalkozásaink útján az óvodásoktól az egyetemistákig és a felnőttekig mindenkihez szeretnénk eljuttatni a hírt: „Teljes élet - Nulla hulladék!”
Az üzenet azonos, a megközelítés és a módszertan viszont változatos a Humusz oktatási palettáján.
Pedagógusok számára szeretnénk szakmai segítséget adni, elsősorban a környezeti nevelés területén. Szervezünk kimondottan pedagógusok számára olyan workshopokat, ahol például a papír újrafelhasználási technikáiban merülhetnek el. Célunk, hogy a környezet iránt érzékeny pedagógusoknak szakmai tanácsadást, ötletbörzét és kapcsolattartási (hálózatépítési) lehetőséget nyújtsunk, különös tekintettel a zöld óvodákra és ökoiskolákra. Az idei tanévben tervezzük beindítani a havi rendszerességű Pedagógus Klubot, aminek célja kimondottan a környezeti nevelési tapasztalatok megosztása.
Terveink között szerepel az „iskolai nulla hulladék program” elindítása, ami szintén elképzelhetetlen a lelkes, elhivatott „zöld tanárok” nélkül. Mintaprogramunkhoz nagyon elkötelezett zöld intézmények jelentkezését várjuk!
Középiskolás diákok számára lehetőséget nyújtunk a közösségi szolgálat teljesítésére. Bekapcsolódhatnak a környezetvédelmi szemléletformáló tevékenységeinkbe azáltal, hogy rendezvényeink előkészítésében, lebonyolításában segédkeznek.
Külső helyszíneken is vállalunk foglalkozásokat, előzetes egyeztetés szerint. Szívesen kapcsolódunk be a helyi kezdeményezésekbe akár szakértőként, akár szemléletformáló játékainkkal előadóként. Vállaljuk a megjelenést rendezvényeken, projektnapokon, témaheteken is.
Az aktuális környezeti neveléshez kapcsolódó híreinket honlapunk és Saláta Hírlevelünk segítségével osztjuk meg az érdeklődőkkel.
Szeretettel várjuk csoportok jelentkezését Humusz Házas foglalkozásainkra!
Jelentkezés és elérhetőségek: www.humusz.hu/oktatas
Ha tetszett a cikk és szeretnél előfizetni negyedévente megjelenő ÚjraSzedve magazinunkra, itt teheted meg: www.humusz.hu/ujraszedve/elofizetes
Előfizetéseddel a Humusz Szövetséget és az ÚjraSzedve kiadását támogatod! |