Zöldellő nyarat mindenkinek!
Ezerrel közeleg a nyár, aki csak teheti, céltudatosan vagy csak munkaidőben el-elmerengve már tervezgeti a jól megérdemelt nyaralás részleteit. Vajon a tervek szövögetése közben hányunknak jut eszébe a százezer fontos szempont mellett arra is ügyelni, hogy a vakációzás is lehet „zöld”, hogy eközben sem kellene túlzottan megnövelnünk az ökolábnyomunkat?
Nyaralásunk földrajzi céljának megválasztása talán a legsarkalatosabb kérdése a tervezésnek. Szempontrendszerünket meghatározhatja a család tagjainak megannyi kívánsága, „előéletünk” az utazások terén, pénztárcánk kerülete stb. Alapvetően azonban azt kell kitalálnunk, milyen jellegű pihenést szeretnénk. Jó tudni, hogy minél közelebb maradunk lakóhelyünkhöz, annál kevésbé terheljük meg környezetünket, illetve a családi kasszát a közlekedéssel.
Ökoturizmus
A kedvelt kifejezés felelősségteljes utazásokat foglal magába. A turisták oly' módon ismerik meg a sokszor érintetlen természeti területeket, hogy közben igyekeznek a lehető legkisebbre csökkenteni a látogatók okozta negatív hatásokat, és nem utolsósorban hozzájárulnak a helyi lakosok jólétéhez. Az ökoturizmus egyszerre gazdasági szegmens és szemléletmód is, amely hazai körülmények között elsősorban a nemzeti parkok és egyéb védett területek látogatását jelenti. Mivel Magyarország természeti értékekben rendkívül gazdag, maradhatunk is hazai berkekben. 2011 nyarán 10 nemzeti park, 36 tájvédelmi körzet és 152 országos jelentőségű természetvédelmi terület várja a turistákat. A nemzeti parkok igazgatóságainak honlapjain, a Zöld Pont hálózaton, a Tourinform irodáknál, illetve kiadványokban, prospektusokban folyamatosan hozzáférhetők az ökoturisztikai szolgáltatások és programok. A nemzeti parkok weboldalai gyakran felhívják a figyelmet a szakvezetés, a kerékpárkölcsönzés és a szállás lehetőségeire is, letölthető formában kínálják az éves programnaptárokat, részletes leírásokat tartalmaznak az előzetes felkészüléshez a tájegységekről, tanösvényekről. Nyaralásunkba nem csak autós, kerékpáros vagy gyalogos kirándulásokat szőhetünk bele: vannak kenus, kajakos, illetve overallos barlangi túrák is.
Öko-strandok
A városi strandok kicsik, piszkosak, drágák és zsúfoltak. Irány inkább valamely hazai természetes víz partja, és ha már strand, akkor miért ne legyen legalább valamennyire öko? A tévhitekkel ellentétben nem a szabadstrandok a legzöldebbek, ezek ugyanis a szükséges szolgáltatások (hulladékgyűjtők, illemhelyek stb.) hiánya miatt nagyobb terhelést jelentenek a környezetnek a belépőjegyes fürdőhelyeknél. Amikor vízparti nyaralóhelyet választunk, jó támpont lehet döntésünkhöz az ún. Kékhullám zászló program (Blue Flag). Az 1985-ben Fran- ciaországból útnak indult minőségbiztosítási rendszer keretében elismerő címet kaphatnak azok a strandok, amelyek környezetvédelmi oktatást is megjelentetnek programjaikban, illetve megfelelnek bizonyos környezetvédelmi, vízminőségi és biztonsági előírásoknak. A címet kiérdemelt hazai fürdőhelyek listája elérhető a weben is. Ennél is tovább megy azonban az ország legelső öko-strandja (nem mellesleg a Velencei-tó egyetlen Kékhullám zászló minősítésű fürdőhelye), amely Gárdonyban létesült. Szelektív hulladékgyűjtés, füstmentes sziget, napenergiával működő zuhanyzó, komposztálás, szélgenerátor, bioélelmiszerek a büfében, fordított ozmózissal tisztí- tott ivóvíz – és ezek még csak a szolgáltatások. Az aktív pihenéshez 18 szárazföldi és vízi sportpálya, vitorlás- és szörfoktatás járul még hozzá. Kell ennél több?
Zöld fesztiválok, táborok
Vannak emberek, akik nyaranta – csuklójukon egészen őszig gyűjtve a karszalagokat – fesztiválról fesztiválra járnak. Tematikusan (zenei, gasztronómiai, hagyományőrző stb.) elképesztő a hazai választék, de a lényeg, hogy attól, hogy fesztivál, még lehet egy kicsit zöld. Hazánkban létezik egy olyan szempontrendszer, amivel csökkenthető a rendezvények, fesztiválok környezetterhelése. E követelmények figyelembe veszik az anyag- és energiatakarékosság, illetve a hulladékmegelőzés és klímatudatos magatartás szempontjait, a megújuló erőforrások nagyobb arányú felhasználására való törekvést, a negatív környezeti hatások minimalizálását stb. Ha megtehetjük, válasszunk olyan programot, amely megfelel e minősítési rendszernek (pl. kerékpár- tárolók megléte, komposztálható tányérok, újrapapírra nyomtatott plakátok, szelektív hulladékgyűjtés, pormentesítés, elektronikus népszerűsítés stb.).
Egyszóval tervezgessünk felelősen! Menjünk azonban bár- hová, leendő szálláshelyünket illetően jó tudni, hogy a több száz főt befogadó óriás szállodák ökológiai lábnyoma sokkal nagyobb, mint a vidéki fogadóké, panzióké, vagy pláne a családi sátoré, esetleg az ismerősök, barátok egész nyáron üresen álló víkendházáé. Ha lehet, inkább az utóbbiak közül válasszunk! Tartalmas nyaralást mindenkinek!
A Humusz ajánlóban jónéhány programot kínálunk az idei nyárra!