Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 10 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mulatság pazarlás nélkül

Év: 
2013
Szám: 
Tél
Szerző: 
Sidóné Koller Andrea

A farsang a vidám karneválok, maszkabálok időszaka – és környezettudatosan még nagyobb buli.

Eredetileg pogány ünnep, a tél temetése és a tavasz eljövetele felett érzett öröm kifejezése volt. A gazdag lakomákkal a természetet is hasonló bőségre akarták ösztönözni. A maszk és a felvonulás sok helyen a rontó szellemek elriasztására, megtévesztésére szolgált, és a termékenységet is biztosította.

A farsangi időszak vízkereszttől hamvazószerdáig tart. Utolsó három napja, “a farsang farka”, a fékevesztett mulatozás ideje. A keresztény egyház évszázadokig üldözte a farsang pogány szokását, mégsem bírta kiirtani, ezért keresztény elemekkel ruházta fel, így a kánai menyegzőről emlékszik meg ebben az időszakban. Ezért is tartották a lakodalmak többségét farsang idején.Az egyház végül átengedte ezt az időszakot a vidámságnak és az életörömnek. Itthon az egyik leghíresebb farsanghoz köthető népszokás a mohácsi busójárás. Idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg.

busók
 A busójárás a más népek hiedelemvilágában is megtalálható télbúcsúztató, oltalmazó, termékenységet varázsló ünnepekhez tartozik. Eredetét a törökűzés legendájával is  magyarázzák, amely szerint a Mohács-szigeti mocsárvilágba menekült őslakos sokácok ijesztő álarcokba öltözve, maguk készítette zajkeltő eszközökkel, csónakokkal átkelve a Dunán az éj leple alatt kizavarták a törököket.

Ebben időszakban rengeteg program kínálkozik. Betekinthetünk különböző népszokásokba (busójárás, tikverőzés), fergeteges karneválok részesei lehetünk.
De hogy jön ez az egész őrület a környezettudatos gondolkodásmódhoz?

Hát úgy, hogy a farsangi készülődés jó lehetőség a maradék anyagok felhasználására. Sokan szembesülünk azzal a kihívással, hogy minek öltözzön be a gyerek az iskolai farsangra… Minden háztartásban akad egy rossz lepedő, amelyből gyönyörű szellemmaskarát lehet készíteni. Nem kell kidobni a nagypapa kézzel készített cipőjét sem, jó lesz az még a bohócruhához. De nem csak kinőtt ruháinkat hasznosíthatjuk jelmezként: papírmaséból gyönyörű balerina-tütü készíthető, vagy egy jól megformázott PET-palack alkalmas a legújabb divat szerinti űrruhának is.
Próbáljunk úgy tervezni, hogy farsang után a felhasznált anyagok akár együtt, akár külön-külön is hasznosíthatóak legyenek! Ha nem találunk háztartásunkban semmit, amit használni tudnánk a jelmezeinkhez, akkor sincs szükség pénzpocsékolásra a vásárlás templomaiban, sok jobbnál jobb kölcsönző található országszerte. A legtöbbjüknél online webshop is mûködik.

Zöld tippek farsangibuli-szervezőknek:

  • Tartózkodj az eldobható pohár, tányér használatától, hisz a buli másnapján, közös munkával öröm a mosogatás (a maradékok elpusztításáról nem is beszélve).
  • Színes dekorációt nem csak a partikellékesnél kaphatsz, minden háztartásban akad egy-két színes kendő, amelyekkel egyedi hangulatot teremthetsz!
  • Ez az időszak nem a déligyümölcsök ideje, vedd elő a kamrából a nagyi lekvárját, és ne feledkezz meg a szalagos fánkról!
  • A jelmezeket saját kezűleg készítsd – esetleg a gyerekek bevonásával –, vagy menj kölcsönzőbe!
  • A bevásárlólista az előkészület elengedhetetlen része! A vászonszatyor megvan?
  • A helyi piacokon minden megtalálható, ami egy mulatsághoz kell. Ha pedig a buli dekorációjaként, esetleg mécsestartóként felhasználható befőttes üvegek feleslegessé válnak, a piacon a mézes vagy befőttes/savanyúságos pultoknál mindig szívesen fogadják azokat.
  • Nincs elég alapanyagod a díszítéshez? Szervezz cserebere-börzét a buli előtt, és máris dúskálni fogsz a jobbnál jobb kellékekben!

 

Sidóné Koller Andrea