Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 12 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Gyakran Ismételt Kérdések

Mi fán terem az adománybolt?
Év: 
2011
Szám: 
Tél
Szerző: 
Herman Edit és Rátz Judit

Az adományboltok Nyugat-Európában „charity shop” néven már régóta ismertek – az első bolt Nagy-Britanniában nyílt meg, kb. 60 éve. Működésük a társadalmi felelősségvállaláson alapszik: a boltba bárki bármilyen régi/használt, jó állapotú, ám számára nem szükséges tárgyat bevihet és ingyen leadhat. Az adományboltban ezt kirakják a polcokra, és a betérő vevők ezt megvehetik – jóval a piaci ár alatt. A befolyó bevételből finanszírozzák a bolt működését, a fennmaradó részt pedig különböző karitatív célokra ajánlják fel.

tanácsadás

Hazánkban az első bolt 2008-ban nyílt meg a Kórházi Önkéntes Segítő Szolgálat Alapítvány (KÖSSZA) jóvoltából. Az alapítvány kórházban fekvő betegek mellé – legyen az gyermek vagy idős – toboroz és képez segítőket. A bolt a VIII. kerület Üllői út 6. szám alatt működik. (http://www.adomanybolt.net/)

A KÖSSZA mellett az Adományháló Nonprofit Kft. is elindította hálózatát. A civil kezdeményezésnek jelenleg három üzlete működik Budapesten: Angyalszíve (XIII. ker., Kassák Lajos u. 72. – a Honvéd Kórházzal szemben), Budaszíve (III.ker. Perc u. 2. – a Golipark épülete) és Erzsébetszíve (VII.ker. Wesselényi u. 51.), ahol nagyobb tárgyakat (mosógép, bútor, kondigép) is befogadnak. (http://www.adomanyhalo.shp.hu/)

A Közösségi Szociális Szövetkezet E-cherry néven nyílt boltja a MOM Parknál található (XII.ker., Alkotás út 39/a.). (http://adomanybolt.koszsz.hu/cikk/e-cherry-adomanybolt)

Az újonnan nyílt Narancsliget adományboltba könyvet, apróságokat, bútorokat, ékszereket vagy háztartási cikket, dísztárgyat, játékot, iskolaszert várnak a szervezők. Az üzletet a Joint Magyarország/ MAZS Alapítvány működteti, címük 1075 Budapest, Síp utca 17. (http://www.narancs-liget.hu/)

A vidéki városok közül Pécsen a Szemem Fénye Alapítvány (a Király utcában), Szegeden pedig a Dél-alföldi Régió Minőségi Adománybolt Szociális Szövetkezet (a Kárász utcában) működtet hasonló üzleteket.

Az adományboltok elterjedését hazánkban sokszor az anyagi nehézségek akadályozzák: ugyanazok a szabályok vonatkoznak ugyanis rájuk, mint bármilyen gazdálkodó szervezetre. Sokszor a kerületi önkormányzatok sem tudják/akarják a boltokat támogatni (adókedvezménnyel vagy kedvezményes helybérlési lehetőséggel), így a civil szervezetek nagyon nehezen tudják akárcsak önfenntartóvá is tenni az üzleteket. A társadalmi szemléletváltást mi, vásárlók is tudjuk segíteni

.