Gyakran Ismételt Kérdések
Környezetkímélőbb a mosható pelenka akkor is, ha belekalkuláljuk a víz, az energia és a mosószer fogyasztást?
Egy kisbaba több mint 1 tonna eldobható pelust használ el az első 2-2,5 év alatt – ami aztán hozzávetőleg 100 év alatt bomlik le, ha a szeméttelepre kerül. Ehhez jön még az előállítás energia és nyersanyag igénye, valamint a csomagolás és a szállítás környezetterhelése. A mosható pelenkák esetében gyerekenként legfeljebb 30 pelussal kell számolunk. A vegyszeres mosást ecettel, mosódióval, szódabikarbónával és mosószódával válthatjuk fel, amivel csökkentjük az allergia kockázatát is. Lényegesen csökken a környezetterhelés, ha mosógépünk A+ vagy A++ energiaosztályú. Mosószódás, illetve ecetes áztatást alkalmazva rövidebb, takarékosabb programokkal is moshatunk.
Mi a baj a fehérítő mosóporokkal?
Kétféle fehérítés létezik: optikai és oxidatív. A drága, agyonreklámozott mosóporok általában optikai fehérítést alkalmaznak. Ennek lényege, hogy a mosóporban lévő szerves vegyületek festék módjára megkötődnek a textília felületén, ott elnyelik az ibolyántúli sugárzást, ezáltal pedig csökkentik a sárgás színeket. Ha az optikai fehérítők helyett oxidatív fehérítő és folttisztító port használunk (legtöbbször: nátrium-perkarbonát), az valóban magát a foltot támadja és roncsolja, majd a természetbe kerülve szépen lebomlik.
Mit használjak öblítő helyett?
20 %-os ecetet vízzel háromszorosára hígítva, 3-4 csepp illóolajjal illatosítva remekül helyettesíthetjük a divatos, ámde környezetromboló és egészségtelen öblítőket. Az ecet élénkíti a színeket, lágyítja a textíliát, fixálja az illóolaj illatát és nem utolsó sorban a vízkövesedést is gátolja. Nem kell attól tartanunk, hogy a ruhák ecetszagúak vagy olajfoltosak lesznek, ez nem szokott előfordulni.
Mivel helyettesíthető a háztartásokban használt erős vízkőoldó?
Ecettel vagy citromsavval átitatott vizes ruhával feloldhatjuk a lerakódott vízkövet. Makacsabb, régibb lerakódásnál picit rajta kell hagyni őket a felületen. A citromsav valamivel enyhébb, de mivel nincs semmilyen szaga, népszerűbb. Vízforralók, kávéfőzők vízkőtelenítésére például a citromsav a legjobb.
Az összeállítást készítette a csapata