Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 13 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A flakonerdőtől az ecetig

Nagytakarítás egy kicsit másképp
Év: 
2011
Szám: 
Tél
Szerző: 
Nagyháziné Szabó Bernadette

MegelőzésLétezik egy igen különleges, általában gazdasszonyok által gyakorolt háztáji erdőgazdálkodási mód: a flakonerdő telepítés. Helye általában a fürdőszobai szekrény. A telepített egyedek jellemzője, hogy többnyire műanyagból készülnek, tetszetős külsővel rendelkeznek, kellemes illatúak, ugyanakkor többségük az egészségre és a talajra, a talajvizekre veszélyes, biológiailag nem lebomló anyagot tartalmaz. Hogyan úszhatjuk meg nélkülük a tavaszi nagytakarítást? Íme néhány praktikus és olcsón megvalósítható ötlet!

Itt van mindjárt a jó öreg, biológiailag lebomló mosószóda (vegyész nyelven nátrium-karbonát). Azon túl, hogy kiváló zsíroldó és tisztítószer, a fehérneműt mindenféle optikai trükk nélkül teszi ismét hófehérré. Kb. két evőkanálnyi kell egy ruhaadaghoz, teháta modern mosónők igen olcsó és hálás segítője. Színes ruhaneműhöz azonban csak fele ennyimennyiséget adjunk, lereszelt mosószappannal kiegészítve. Öblítőszer helyett változatos illatot kölcsönözhetünk ruhaneműinknek, lakástextíliánknak, ha illóolajunkból a tartóba adagolunk 6-8 cseppet, kedvünkre váltogatva az illatokat: például levendulát az ágyneműnek, citromillatot a fehérneműknek, jázmint a blúzoknak, pólóknak.

Másik lehetőségünk a nem fehérítendő ruhákhoz, díszpárnahuzatokhoz, plédekhez, selymekhez a mosódió, melyből 1 kg összesen 130-150 használatra elegendő. 5-6 szem elegendő egy kis tüll zsákba, 5-6-szor is újrahasználhatjuk, környezet- és pénztárcakímélőn. Sőt, ha az összegyűjtött, már kiszolgált diókat kb. 1 liternyi vízben kifőzzük, kiváló tisztító hatású fölmosószert nyerünk. Ezután a néhai mosódiónk maradványai kikerülhetnek a kerti komposztunkra.

A mosószódára küllemében és hatásában is igen hasonlít a szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát) takarításra igen, de étkezési célra nem alkalmas változata. A mai mosóporok gyártásakor is használják mellesleg. Csillogó edények, csészék, ezüstök, zsírtalan sütőbelső és tepsik, tiszta vasalótalp, habfehér függönyök és vásznak bizonyítják hatékonyságát. Hűtőben, mosdóban kis tálkába téve szagtalanít, ecettel használva pedig kitűnő lefolyótisztító (3-4 evőkanálnyi szódabikarbóna a csőbe szórva és 1 dl ecettel „nyakon öntve”). Ezt a műveletet javasolt hetente megismételni, így sosem lesz ideje a zsírnak, szappanhabnak lerakódnia a lefolyó csövében.

S ha már ecet... Igen-igen, az ecet is álljon ott háztartási polcunkon! Kiváltható vele az öblítőszer, hiszen puhává, kellemes tapintásúvá varázsolja a ruhákat, ágyneműket anélkül, hogy ecetszagúvá tenné őket, sőt minden kellemetlen szagot semlegesít. A színes ruhák szinte megújulnak tőle. Nagytakarításkor az ablakokat előbb ecetes vízzel mossuk le, majd műszálas rongydarabbal töröljük át. Az ecet szaga egy ideig a rovarokat is távol tartja az üvegfelülettől. A fürdő és a WC pedig teljes egészében tisztává, penész- és vízkőmentessé tehető néhány deciliternyi ecettel. Alig 100 Ft-ért egy hónapnyi tisztaságot vásárolhatunk a mellékhelyiségektől a konyhán át a kerámiával burkolt felületekig.

A konyha takarításakor használjuk az olcsó, mindig kéznél lévő tisztítószert, a sót (és annak is a natúr, legközönségesebb változatát). Ha leégett az étel a lábosban, jöhet a sós áztatás! A fellazult ételmaradék rövid idő múlva könnyedén eltávolítható. S ha már konyha: aki gyakorta facsar citromot, a világért se dobja ki a héját! Kitűnő tisztítószere mosogatónak, mosdókagylónak, csaptelepeknek, a fürdőben pedig a csempének, kádnak. Csak ki kell fordítanunk a héját, rostjával kifelé, és máris „2 in 1” módon tisztíthatunk (eszköz és szer egyben). A citromhéj komposztálható, így ne a szemetesvödörbe kerüljön, hanem a komposztdombra!

A nagytakarítást a gondos háziasszony általában összeköti a selejtezéssel, a felesleges holmik kiválogatásával. Nehéz legyűrni a ragaszkodást azon ruhadarabokhoz, melyek korábban csinosan álltak a viselőjén, mostanra divatjamúltak, vagy kicsinek bizonyulnak.

Immáron ragyog a ház, tisztaság vesz körül bennünket a fürdőtől a konyhán át a hálószoba szegletéig. Összességében elmondható, hogy nem kell sok-sok pénzt kiadni a tiszta és baktériummentes felületekért, a csillogó-villogó konyháért, fürdőért, az otthoni üde levegőért. Ha elhatározzuk, hogy likvidáljuk háztartásunkból a flakonerdőt, és kizárólag „zöld” tisztítószereket használunk minden takarítási, mosási hadművelethez, szó szerint bőrünkön, egészségünkön is megérezzük majd a jó döntés hatását, környezetünkről, sőt pénztárcánkról már nem is beszélve.