Csodadoboz a Mészáros utcában
Június eleje óta különleges doboz található a 12. kerületben, a Mészáros utca 56. szám alatt. A dobozban mindenki örömét leli: kicsi, nagy, idős, fiatal, az is, aki hoz, az is, aki visz.
Az Ajándékdoboz egy Közösségi Adományozó Pont, ahol letehetjük az adományunkat, és szabadon elvihetjük, ha rászorulunk valamire. Az egyik szervezővel, Breuer Andrással beszélgettünk.
A júniusi nyitás óta milyen tapasztalataitok vannak?
Alapvetően pozitívak. Eleinte sokaktól hallottunk vészforgatókönyveket, hogy mi minden történhet az Ajándékdobozzal kint az utcán, de egyelőre egyik sem következett be. Persze előfordul, hogy lomokat, veszélyes hulladékot hagynak ott, vagy néhányan letáboroznak, és várják a frissen érkező holmikat. A túlnyomó többség megfelelően él az Ajándékdobozzal, akár hoznak, akár visznek – de folyamatos figyelmet igényel.
Terveztek-e újabb Ajándékdobozokat nyitni? Mi szükséges hozzá?
Örülnénk, ha Pesten és más városokban is lehetne Ajándékdoboz. Több szervezet is megkeresett már bennünket, és mi is keresünk partnerszervezeteket, akik gondoskodnak arról, hogy az Ajándékdoboz körül mindig rend legyen, tehát szükség van helyben néhány önkéntesre. Bármilyen független civil szervezetnek, amelyik vállalja a gondozást, és eljár a legális közterületi elhelyezés ügyében, biztosítunk Ajándékdobozt, le is szállítjuk. Hamarosan el is készül néhány új darab, de az elmúlt két hónapban egyetlen együttműködő szervezetnek sem sikerült a kihelyezéshez önkormányzati engedélyt szereznie. Csak ez teszi kérdésessé, hogy továbbterjedhet-e ez az adományozási modell.
Mik a szempontok a doboz elhelyezésénél?
A legfontosabb, hogy megoldható legyen a legális köztéri kihelyezés, ne zavarja a forgalmat, de ne is legyen eldugva. Örülünk, ha belvárosi, forgalmas helyen van. Előnyös, ha van esővédelem, tető vagy árkád. Az sem árt, ha könnyen meg lehet állni kocsival, mert sokan így hozzák oda a holmikat.
Milyen a közösségi élet a doboz körül?
A rendszeresen visszajáró kismamák összebarátkoztak, előre megbeszélten cserélgetik egymás közt a bébiruhákat. Családsegítő és lelkipásztor is akad a rendszeres látogatók közt, akik lelki támaszt nyújtanak többeknek is a doboznál.
Az interjú teljes terjedelemben itt olvasható: http://humusz.hu/ajandekdoboz
Ha tetszett a cikk és szeretnél előfizetni negyedévente megjelenő ÚjraSzedve magazinunkra, itt teheted meg: www.humusz.hu/ujraszedve/elofizetes Előfizetéseddel a Humusz Szövetséget és az ÚjraSzedve kiadását támogatod! |