Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 13 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megvettem – az enyém. Kidobtam – kié?

Bejegyzünk a Nulla hulladék blogba
Év: 
2011
Szám: 
Nyár
Szerző: 
Nagyháziné Szabó Bernadette

Szemléletformálás„Rend a lelke mindennek” - nyilvánvalóan ebben mindannyian egyetértünk. Elsősorban akkor igaz ez a mondás, ha a környezetünk, vizuális rendezettségéről beszélünk. Ugyanilyen fontosságú azonban a fejünkben lévő belső rend, vagy ha úgy tetszik, a lelkünkben létrehozott értékrend, a következetes döntéshozás, a bevált szokásrendszer.

A folyamat következő állomása a döntésből következő cselekedet, ami már a külvilág által látható megnyilvánulásunk. Ez egyben korábbi döntésünkről, de az azt erősen befolyásoló értékrendünkről is egyértelmű képet ad. Így ér körbe a folyamat, áll össze az értékrend - döntés - cselekedet körforgása. S hogy hogyan kapcsolódik mindez aktuális témánkhoz? Lássuk!

Értékrend – döntés – cselekedet
Ezen hármasságot innentől nem elvonatkoztatva taglaljuk tovább, hanem a címben is jelzett problémára és a hulladékmegelőzés komplex témakörére fókuszálva. A kiindulópontunk ugyanis ez a gondolat lehet: mi minden van és nincs akkor egy emberi fejben, amikor az illető fogja a háztartásában zsákba gyűjtött hulladékát, és a település szélére érve kihajítja azt az autója ablakán át; amikor kocsija használt gumiját elégeti a kályhájában vagy a kertjében; amikor belegyömöszöli a kukába a kiszolgált ruhadarabokat, gyerekei szebb időket megélt játékait, könyveit; amikor régi bútoraitól, hűtőgépétől, mosógépétől úgy próbál megszabadulni, hogy kiviszi a falu vagy város határába, és ledobja őket a szántóföld szélére; amikor az elszakadt táskát, elkoptatott sarkú cipőt, feslett varrású kabátot nem javítóműhelybe viszi, hanem kidobja s újat vesz helyette az anyagiak mérlegelése nélkül; az őszi lombot gondosan összesepri, majd röpke szárítást követően meggyújtja és elégeti stb. Ez a gondolkodásmód elsősorban alapvető ismeretek hiányáról tanúskodik. Éppen ez ellen teszünk mi, környezetvédő civilek nap mint nap a honlapjainkon gyűjtött és elolvasásra kínált információinkkal, a rendezvényeinkkel, kiadványainkkal, képzéseinkkel, a felnövekvő nemzedékek és az őket nevelők folyamatos oktatásával stb. Bőven van még mit tennie minden szemléletformáló szereplőnek a folyamatban, és óriási szükség mutatkozik e munkára, ez nyilvánvaló mindannyiunk számára.

S ami pedig a fejekben lévő hiányosságot illeti, idetartozik még két fontos tényező: az elkötelezettség és a „meddig van közöm a dolgokhoz” elve. A kettő szervesen összefügg, egyik a másikat feltételezi, ezért az alábbiakban mindkettőről szólunk.

„Mi közöm hozzá?”
brossokTekintsünk végig egy, a mindennapokban igencsak jellemző folyamatot: minden háztartásban idővel fölhalmozódnak olyan tárgyak, melyekre egy adott idő után egyszerűen nem lesz már szükségünk, nem használjuk, likvidálnánk. Egy ideig őrizgetjük, elcsomagoljuk, a szekrény mélyére száműzzük, majd rátalálunk. Ekkor jön a rutinszerű mozdulat: ömlesztve, zsákokba gyömöszölve kirakjuk az utcára a szemetesünk mellé. Pedig a szakadt fülű táska elkerülhetne a bőrös műhelyébe javításra, a még használható ruhaneművel örömet szerezhetnénk rászoruló családoknak. Zsákjainkat gyűjtőállomásokra vihetjük vagy az internet segítségével licit tárgyává tehetjük őket. Varrni tudók által akár új életre kelhetnek a kidobásra ítélt, még ép textildarabok, ennek jegyében gondolhatunk foltvarró barátnőnkre, kézműves szakkörökre, de óvodákra, iskolákra is akár, vagy csereberélhetjük megunt apróságainkat baráti körben, rokonságban. A lényeg, hogy legyen meg a fejünkben a kidobandó holmik további sorsának egyszerű forgatókönyve, hiszen A MI FELELŐSSÉGÜNK a folyamat kordában tartása és annak értelemmel való megtöltése. Tudnunk kell, hogyan hasznosulnak tovább, hová kerülnek - mert nem csak a lerakó, a szeméttelep az egyetlen lehetséges végállomás, amint az röpke példálózásunkból is látszik. Így kerülnek megfelelő, méltó helyére a dolgaink, lehetünk embertársaink segítségére, teremtünk rendet kívül és belül egyszerre.

Ugyanígy végigtekinthető egy illegális, városszéli lomtalanítás folyamata is, a motivációs hátteret figyelve: kiviszem a határba az ócska hűtőmet, hogy „megszabaduljak tőle”, holott a még egyébként javítható, üzemképes gépet szívesen elfogadná az, akinek nincs; ha meg reménytelenül vége a masinának, tudakoljuk meg, járjunk utána, hol veszik át tőlünk. Amit egyszer mi vettünk föl a tulajdontárgyaink listájára, azoknak a tőlünk már független utóéletéért is mi magunk vagyunk a felelősek.

kidobásVégül következzen még egy jellemző példa: irgalmatlanul fekete füst gomolyog a kéményünkből a fűtési szezon idején, mert igyekszünk mindent elégetni, amit arra alkalmasnak találunk: tejes dobozok, zacskók és fóliák, kartondobozok, régi ruhaneműk, kiszolgált bútordarabok stb. Csakhogy az illetékességünk nem ér véget a telkünk kerítésénél: a levegőbe juttatott, rendkívül káros, rákkeltő anyagok nem csak bennünket mérgeznek, hanem körülhatárolhatatlan területen belül és azon túl is. Bennünket, családtagjainkat, szomszédainkat, lakóhelyünket. Tehát, mindannyiunknak köze van hozzá.

Attól lesz rend, hogy kidobjuk?
Ellentmondás keletkezett bennem, de már jó régen... Arra tanítanak bennünket,
hogy ne szemeteljünk, más szóval dobjunk ki mindent a kukába. Értem én, hogy
miért, azt viszont nem, hogy vannak túlzások. Például az almacsutka kidobása
a szemetesbe vajon értelmesebb dolog-e, mint eldobni a természetbe? Tudom,
hogy feszegetem a rendmániások tűréshatárát, de gondoljuk csak végig az útját.
A csutka a természetben fogja magát és lebomlik, a szemetesbe kerülve viszont
vagy igen rossz hatásfokkal (miután nedves) elégetik, vagy örökre bekerül a lerakó
tengernyi le nem bomló szemete közé, és ott bomladozik magában. Egyébként
az uniós irányelv és a hazai szabályozás szerint is csökkenteni kell a szerves hulladékot a lerakón.

Minap kutyások a parkban vitatkoztak össze, hogy az egyik kikefélte a kedvenc eb bundáját, a
szőrt meg csakúgy eldobta. Ezt a vitapartner „szemetelésnek” nevezte. De miért is? Lebomlik,
senkit nem zavar, ráadásul a madarak előszeretettel használják fészeképítésre.
Graczka Sylvia