Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 11 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Forró tea az ősz minden színében

Év: 
2013
Szám: 
Ősz

Az elhasznált teafű és a teafilter is komposztálható konyhai hulladékként. De a csomagolást tekintve, a nagy kiszerelésben vásárolt szálas tea a legkíméletesebb a környezetünkkel.

Egyébként is táplálkozásunkban ne a hulladékhasznosítást érvényesítsük, hanem válasszunk minőségi alapanyagokat!

teafű
Márpedig az olcsó filteres tea a teagyártásban megmaradó törmeléket értékesíti. A minőségi tea különösen megéri az árát, hiszen nemcsak élvezeti szer, hanem gyógynövény is. Az oolong tea például testnek-léleknek megkönnyíti az őszi évszakváltást.
A minőségi teák többségét többször is fel lehet használni, a zöld teákat pl. 4-6 alkalommal. Egy keleti mondás a felöntésekkel változó ízt a fiatal, vad, tapasztalatlan lányból érett nővé váló szeretőhöz hasonlítja.

Mint a kapcsolatokban, itt is a kémia a meghatározó: az egyes főzetek más-más anyagokat oldanak ki a teafűből, így az ízük és fiziológiai hatásuk is változik.
Ha szálas teát készítünk, az áztatási idő leteltével szűrjük le a teát, esetleg használjunk textilfiltert. A fém teatojás befolyásolja a tea ízét, de a textilből készült szűrő is, ha nem tisztítjuk megfelelően.
Ha megihlet bennünket a japán teaszertartás, vásárolt tárgyak helyett ezzel is megajándékozhatjuk egy barátunkat, és vele együtt önmagunkat. Ízlelgessük a teát a szánk minden zugában, félrehajtott fejjel is, szájon át szívva a levegőt – élvezzük ki az így eltöltött perceket.

Aztán hívjuk meg a rózsáinkat is egy teára! A savkedvelő növények, így a rózsabokrok, rododendronok, azáleák, örökzöldek és kaméliák meghálálják, ha magas a talaj nitrogénszintje. Az öntözővízhez adjuk hozzá a megmaradt teát, vagy áztassuk benne használt teafüvet. Ha a teafüvet a virágágyásba szórjuk, a víz belemossa a talajba, táplálékot nyújtva a gilisztáknak is.
A használt, hűtőben tárolt gyógyfüves teafilter kiváló táskás szemek ellen és arcpakolásként. A kiszárított teafüvet pedig varrjuk textilzacskóba, és a zsákocska lezárása előtt csöppentsünk a fűre némi illóolajat: sokáig illatozó légfrissítőt kapunk.

Cziglényi Boglárka