Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 15 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Komposztáló program Újbudán

  • 2009. január 21.
  • humusz
Talán nem tudja minden KukaBúvár olvasó, hogy a HuMuSz székhelye – a HuMuSz Ház – egy kis földszintes, kertes ház Újbudán. Egy volt óvoda a Karinthy út és a Budafoki út között, lakótelepi panellakások karéjában. Mint egy barátságos menedékház a zord hegyek között.
Nálunk természetes, hogy a szerves hulladékot komposztáljuk. Nem általános dolog ez ma még vidéken sem, nemhogy Budapesten. Nem általános, de nem példa nélküli. Mi kell hozzá? Elsősorban komposztálható hulladék. Ezzel általában nincs gond. Másodsorban egy kis árnyékos hely a kert, az udvar, vagy a park szegletében. Nem létszükséglet, de nem árt egy-két jóféle komposztáló keret sem. Ami viszont feltétlenül szükséges, és amivel talán a legtöbb gond szokott lenni, az a tudás és a  szándék.
Tavaly tavasszal az újbudai önkormányzatnál megszületett a szándék: a hulladékcsökkentés egyik lehetséges módjaként támogassák intézményeiknél és a kerületi lakosoknál a komposztálás bevezetését. Hosszas előkészületek, egyeztetések után végül megköttetett az együttműködés Újbuda Önkormányzata, az FKF Zrt., az OBI és a HuMuSz között, így ősszel egy sajtótájékoztatóval kezdetét vette az újbudai komposztáló program.
A HuMuSz szakmai segítségnyújtást vállalt. Minden jelentkező részt kell, hogy vegyen egy körülbelül 45 perces tájékoztató előadáson, ahol elsősorban gyakorlatias tudnivalókkal szeretnénk segíteni. Mindenkivel kötünk egy együttműködési megállapodást, melyben vállalják azt, hogy a kereteket legalább 5 éven keresztül rendeltetésszerűen használják. Mi pedig vállaljuk, hogy minden felmerülő kérdésre választ adunk, segítünk az esetleges problémák megoldásában. Létrehoztunk egy zárt levelezőlistát, hogy a résztvevők azon keresztül megbeszélhessék tapasztalataikat, feltehessék kérdéseiket.
Néhány adat a program eddigi állásáról: 182 jelentkező, ebből 20 intézmény (óvoda, iskola, egyéb) és legalább 60 társasház. Az őszi 5 tájékoztató előadáson 146-an vettek részt, 141-en összesen 314 keretet vittek haza.
A programot természetesen folytatjuk. Februártól újabb előadásokat tartunk, kiosztjuk a maradék kereteket is. Folyamatosan figyelemmel kísérjük, hogy milyen tapasztalataik vannak a résztvevőknek.
Szeretnénk egy olyan mintaprogramot elindítani és működtetni, ami példaként szolgálhat más önkormányzatoknak is. Szeretnénk, ha számszerű eredmények mutatkoznának, ha tényszerűen bebizonyosodna, amit évek óta mondunk: a komposztálással akár 30 %-kal is csökkenthető a háztartási szilárd hulladék mennyisége. Szeretnénk, ha ez a tény a differenciált szemétdíjban is megjelenne. Szeretnénk, ha az önkormányzat és a szolgáltató partner lenne Nulla Hulladék programunk bevezetésében is. Szeretnénk, ha nem külföldről behozott, hanem – akár csökkent munkaképességűek, vagy hátrányos helyzetűek munkája által - helyben készült komposztáló kereteket osztogathatnánk. Szeretnénk elérni, hogy ne a megfelelő tudás és a szándék hiánya legyen a szűk keresztmetszet.
Bízunk a program sikerében, mert tudjuk, hogy előbb-utóbb úgyis mindenki HuMuSz lesz!
Mozsár Gabi