Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 11 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem megy a kimérés

Meddig marad vágyálom a csomagolásmentesség?
Év: 
2012
Szám: 
Nyár
Szerző: 
Molnár András

Bár a magyar politika pártfüggetlenül azt harsogja, helyzetbe kell hozni a kis- és középvállalkozásokat, valamiért mégis úgy érzékeljük, még az innovatív vállalkozásoknak is két karommal kell küzdeniük a fennmaradásért. Történetünkben egy vérbeli helyitermékes, natúr kozmetikumos zöld vállalkozás problémáját ismertetjük.

Ezerszer lerágott csont, hogy a termékek csomagolása feleslegesen nagy mennyiségű hulladékot jelent. Napjainkban ritkaság az olyan bolt, ahol – a fagyasztott- sütött lufipogácsán és az angol használtruhán kívül – bármit is kilóra tudnánk venni. Pedig a kimért termékek vásárlásával, saját, többször használt zacsikkal vagy dobozokkal nagymértékben csökkenthető kukánk térfogata.

A saját csomagolások használatának és a kilós árusításnak azonban a szabályok sem kedveznek: több étteremben is a HACCP vendéglátó ipari szabványra hivatkozva tagadják meg az ételek vendég által hozott ételhordójába történő kiszolgálását, mondván csak új, egyszer használatos műanyag dobozba szolgálhatnak ki. Még keményebb a helyzet a háztartási vegyszerek terén: ugyan gyakorlati szempontból semmi akadálya, hogy az öblítőnket befőttesüvegben, a mosóporunkat vagy mosószódánkat műanyag dobozban tartsuk, mégsem jellemző, hogy egy háztartási boltba besétálva kimérős vegyszerekkel találkoznánk, visszaváltható csomagolásról pedig álmodni se merjünk. Ugyan egy-két kézműves szappant áruló helyen előfordulhatnak kilós szappanok, folyékony szappant, mosogatószert vagy öblítőt itt sem találunk.

A probléma feloldásával korábban az Ökoszolgálat Alapítvány is próbálkozott, de a vegyszerek forgalmazására vonatkozó szabályok és a hivatalok rugalmatlansága miatt jelenleg egyedül a mosószóda betétdíjas árusítására van lehetőségük. Pedig több Nyugat-Európai országban nagy népszerűségnek örvendenek a kimérősvegyszer boltok, Olaszországban és Németországban is találkozhatunk ilyen üzletekkel. Így az érv, miszerint Európai Uniós szabályok akadályozzák a lédig-vegyszerek árusítását, alaptalannak tűnik. Sőt, éppen ellenkezőleg, mivel a hulladékgazdálkodásról és a környezetvédelemről szóló stratégiai dokumentumok a hulladékok és a szennyezések megelőzését teszik első helyre, egyértelmű létjogosultsága van az ilyen boltoknak.

Egy lelkes hölgy és vállalkozása azonban most újra felvette a harcot az értelmetlen hulladéktermeléssel: az óbudai Szappankocsma megálmodói nem termelői borokat szeretnének kimérni, hanem olyan tisztálkodó és tisztítószereket, amelyeket garantáltan magyar gyártók állítanak elő hazánkban. Áprilisi nyitásuk óta sajnos még csak félgőzzel üzemelnek: a jogi és hivatali körök futása miatt egyelőre csak csomagolt vegyszereket árusíthatnak. Bár az ötlet a Vidékfejlesztési Minisztérium irodáiban is népszerű, az illetékes Nemzeti Erőforrás Minisztérium olyan követelményeket támaszt, amelyeket kimérős forgalmazás során nem lehet tartani.

Az erős ellenállás miatt a küzdelem kilátástalannak tűnik, de széles civil összefogással talán elérhető, hogy a minisztériumok egymásnak feszüljenek, és tényleg érvényesüljön a megelőzés prioritása. Halk reménysugár az éppen tervezés alatt álló Nemzeti Megelőzési Program, amelyet legkésőbb 2013-ban kell elfogadnia a kormánynak. Ha sikerrel jár a Szappankocsma, mintául szolgálhat az ország minden táján a környezettudatos és helyi termékeket forgalmazó boltoknak.