Bemutatkoznak:
A Zöld KOBAK-tól a kurgán takarításig
A Balmazújvárosi Környezetvédelmi Csoport (BaKCsó) egy 2001 októberében alakult non-profit, civil szervezet, melynek célja a környezet- és természetvédelem, a nevelés-oktatás, ismeretterjesztés és kutatás, valamint a hagyományok ápolása.
Főbb programjaink, tevékenységeink között szerepel a Zöld KOBAK (Zöld Kommandó a Balmazújvárosi Kistérségért), a Veres Péter Emlékpark gondozása (tanösvény karbantartás, bemutatás) és a kurgán takarítás (halomsírok invazív fajoktól való mentesítése). Hulladékgazdálkodási programunk célja, hogy a szelektív hulladék-gyűjtést és a keletkező hulladék mennyiségének csökkentését ösztönözzük a balmazújvárosi lakosság körében.
Egyesületünk részeként működik a Balmaz Hagyományőrző Íjászkör és a Balmaz Ifjúsági Madarászkör. Előbbi az íjászkodással és az ősi magyar életmód bemutatásával foglalkozik, utóbbi fő tevékenységei az ornitológiai vizsgálatok lebonyolítása, odúparkok létesítése és karbantartása.
Közelgő programunk a Kadarcs Napforduló 2011. A világ számos vidékén él még a nyárközépi tűzgyújtás szokása. Ezt a hagyományt eleveníti fel ez a rendezvény is. Az esti tűzugrásig számos programot láthatnak a látogatók. Lovas- és talpasíjászat, csikós verseny, erőpróbák, X. századi ételek főzőversenye, kézművesek, muzsikusok, táncosok, művészeti csoportok és ismeretterjesztő előadások (etnográfusok, történészek, természettudósok közreműködésével) közt válogathat az ideérkező. Az eseményről további információ a www.kadarcs.gportal.hu oldalon található.
Harangi Tamás
Zöldülnek a szegedi egyetemisták – TITOK Klub
A Tevékeny Ifjak a Természet Oltalmáért és a Közösségért a Szegedi Tudományegyetemen működő önszerveződő hallgatói csoport, de szívesen fogad minden érdeklődőt.
A klubot 2009 tavaszán környezettan szakosok alapították, azzal a céllal, hogy az egyetemen népszerűsítsék a környezettudatos magatartást, és egy aktívan fejlődő hallgatói közösséget hozzanak létre.
2010 februárjától új fejezet kezdődött, amelynek részeként ősszel csatlakoztunk a Nulla Hulladék Hálózathoz. Már részt vettünk a Nulla Hulladék Héten, majd egyéb rendezvényeken is terjesztettük a nulla hulladékos szemléletet: 2011 márciusában a VII. Árvízi Emléknapon és a XX. Közművelődési Konferencián. Májusban a hulladékcsökkentés jegyében szerveztünk cserebere- (SZTE JATIK) és jegyzetbörzét a két legnagyobb kollégiumban (Móra, Károlyi), piactúrákat (Mars tér) a félév során pedig az SZTE Zöld Tanszék Programot.
Tevékenységeink: természet- és környezetvédelmi feladatok ellátása, „zöld” információk terjesztése, hulladékmegelőzésre irányuló kezdeményezések, természet- és környezetismeret oktatása, ezek tárgyának aktív védelme, egyetemi és azon kívüli közösségek építése, támogatása, összefogás zöld és civil szervezetekkel.
A jövőben is a jó céloknak szeretnénk élni, együtt egy dinamikus csapatban, hogy ezáltal jobbá tegyük a világot.
Vörös Sándor
Zöldülnek a szegedi egyetemisták – TITOK Klub