Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 14 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Házi komposztálás – új kezdeményezés

Év: 
2006
Szám: 
Tavasz
Szerző: 
Lugosi Beáta

BeleontiKomposztálás melléklet

A háztartási szemét jelentős részét zöld hulladék alkotja, egy hétköznapi szemetes edény valóságos kincsesbánya ilyen szempontból.

A kertből, konyhából kikerülő szerves anyagok – vagy a Svájcban elterjedt kifejezéssel élve: „zöld javak” - zöme hazánkban jelenleg még a kukákban végzi, pedig számos szempontból jobb lenne, ha a lenyírt fű, gyümölcshéj, növényszárak és társaik komposztálás révén visszajutnának az élő környezet körforgásába. Kevesebb szerves – tehát a növények számára hasznossá alakítható – anyagot nyelnének el az égetők és a lerakók, műtrágya helyett természetes tápanyag utánpótláshoz jutnának a növények, csökkenne a hulladék mennyisége s így - ideális esetben differenciált szemétdíjjal összekötve – alacsonyabb lehetne a szemét elszállításáért fizetendő díj, elkerülhető lenne az ősszel tömegesen jelentkező avarégetés jelensége…
Mindezek (és még számos egyéb ok miatt is) sok civil szervezet igen fontos feladatként tekint a kiskerti komposztálás szemléletének és gyakorlatának terjesztésére. Fenti gondolatokból kiindulva a Hulladék Munkaszövetség, az Öko-Fórum Alapítvány, a Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata (KÖTHÁLÓ) és a SZIKE Környezet- és Egészségvédelmi Egyesület 2006 tavaszától közös erővel országos kampányt kezdeményez a téma és a lehetőségek népszerűsítésének érdekében. A közös munka célja rámutatni az országban je­lenleg is működő, elindult programokra; fórumot biztosítani a kiskerti komposztálás elkötelezetteinek; információkat és segítséget nyújtani a téma iránt érdeklődőknek, illetve kapaszkodót adni azoknak, akik egyelőre csak morfondíroznak a gyakorlati komposztálás elindításának gondolatán – a lakosságnak, oktatási intézményeknek, önkormányzatoknak, helyi szervezeteknek egyaránt. Terveink közt szerepel egyebek között egy internetes oldal működtetése, utcai tájékoztató rendezvények, előadások, játékos foglalkozások és bemutatók tartása, tanácsadó szolgálat működtetése, keretkészítő manufaktúrák indítása, helyi szerveződések segítése.
Bízunk abban, hogy a színesnek és sokrétűnek tervezett program egyelőre gyér anyagi támogatottsága ellenére is sikerrel zajlik majd, sok emberhez eljut, s minél több új és lelkes barátot állít a komposztkeretek mellé.
Lugosi Beáta

További információk a programról: Lugosi Beáta – HuMuSz, tel: 06-1/386-2648, [email protected]