Ökoiskola mentorálás (ÉMR) - 2014. I félév

A féléves munkatervben meghatározott felelősök elvégezték a megadott feladatokat, a munkatervben szereplő határidőre.

A pályázati munka előkészítése

  • A szervezetből a program koordinálására kijelölt személlyel (Demeter Zoltán, rendezvényszervező) tanulmányoztuk a pályázathoz kapcsolódó dokumentációt (www.ofi.hu/sh45), elemeztük a feladatokat és megterveztük a szerepköröket.
  • Az ökoiskola szakértői feladatokat Huszárné Hanyics Gertrúd, a környezeti nevelői feladatokat Barati Sándor látja el.
  • Egyeztető találkozókra került sor a bevont megvalósítókkal.

Az „Ökoiskola” pályázat megismerése

  • A felelősök tanulmányozták az Ökoiskola címhez kapcsolódó weblapot (www.ofi.hu/okoiskola) és a megvizsgálták a pályázati kiírást és dokumentumokat.

Az észak-magyarországi régió intézményeinek megismerése

  • Elkészítettünk egy regionális iskolai adatbázist az Oktatási Hivatal honlapja segítségével.
  • A korábbi Ökoiskola pályázat nyertesek adatai alapján, tanulmányoztuk az adott iskolák honlapjain található dokumentumokat, jó gyakorlatokat. Ez elősegítette a miskolci információs nap helyszínének kiválasztását és a jó példa bemutatását (Martin János Szakképző Iskola, Miskolc).

Kapcsolatfelvétel a régió intézményeivel

  • A projektre külön e-mail címet hoztunk létre ([email protected]) és a régió 463 iskolájába küldtünk megkereső levelet. Emellett a Zöld Akcióval munkakapcsolatban álló pedagógusok és iskolák számára külön is eljuttattuk az információt.
  • Kezeltük az elő-regisztrációs felületet és a visszapattanó e-maileket.
  • Összesen 13 iskola élt az előzetes regisztráció lehetőségével. A többség a földrajzi távolság, a tanév végi hajrá, illetve a még általánosnak tűnő információk miatt nem éltek a lehetőséggel. Illetve valószínűsíthető, hogy a központi e-mail címekre érkező e-mailek nem mindig érték el az adott iskola célszemélyét.

Mentorálás Miskolcon és környékén

  • Az információs nap, mint első konkrét program és információforrás, helyszíne miatt elsősorban Miskolc környéki, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyei iskolák regisztráltak a programban, így elsősorban velük vettük fel a kapcsolatot.
  • A szűkre szabott, tanévzárással nehezített június hónapban összesen 15 iskola esetében tudtunk mentorálást végezni. Az információs napnak helyt adó iskolával személyes mentorálásra volt lehetőség, míg a másik 14 iskola esetében telefonon és e-mailen kommunikáltunk.

Általános tapasztalatok:

  • Nagyon leterheltek a pedagógusok, csak akkor foglalkoznak az Ökoiskola programmal, ha van elhivatott személy, igazgató vagy team a háttérben.
    A 2014. szeptember 5-i határidő nagyon közeli, a tanév elején még nem az Ökoiskola pályázattal foglalkoznak az intézményekben, ezért ha nem módosul a határidő, akkor inkább a 2015. évben kívánnak az iskolák pályázni.
  • Szükséges lenne valamennyi forrást, pályázati lehetőséget biztosítani az Ökoiskola programok megvalósítására is az iskolák, vagy a programmal foglalkozó pedagógusok számára.
    Konkrét előnyök megfogalmazására is szükség lenne: azaz a befektetett plusz munka, milyen előnyökkel jár majd egy Ökoiskola számára?

Kommunikáció az Információs Nappal és a pályázattal kapcsolatban

  • A szervezeti honlapokra feltöltöttük honlapra feltöltöttük az információs nappal és a program megvalósításával kapcsolatos információkat. (www.humusz.hu, www.zoldakcio.hu)
  • A mentorálás során nyert információkkal frissítettük az iskolai adatbázist.

A programot az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) Zöld Óvoda-, Ökoiskola programok kiszélesítése c. projektjének keretében végezzük, a projekt a Svájci-Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával valósult meg.

SH/4/5 logósvájci logószechenyi programiroda