Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 6 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hova kerüljön a használt ruha?

  • 2018. március 22.
  • PKata

ruciSzámtalan oka van annak, hogy egy-egy ruhadarabtól szeretnénk megválni. Mengyán Eszter, a Holy Duck blog szerzője járt utána, hogy hogy mit tehetünk megunt vagy soha nem is szeretett ruhadarabjainkkal?

 A tudatos ruhatár kiépítése nálam ott kezdődött, és bizony a mai napig ott tart, hogy a meglévő ruháimat tesztelem, válogatom. Van, amitől nem tudok szabadulni, pedig nem áll jól, és nem is viselem. Van, aminek adok még egy esélyt. És van, aminek mennie kell. De hova? Hova kerüljön a már nem használt ruha? Ha a családban nem tudjátok továbbadni, és már túl vagytok a barátnős vagy munkahelyi ruhacserén is, még mindig számtalan megoldás van arra, hogy továbbadjatok a ruháitokon. 

Odaadhatjátok őket olyan magyar tervezőknek, alkotóknak, akik használt ruhából készítenek új darabokat, és a Facebook-oldalukon vagy a honlapjukon kiírják, hogy vállalnak ruhabegyűjtést. Ilyen hazai márka például a Réthy Fashion vagy az Old Blue.

 

Ha ti magatok szeretnétek eladni őket,

 

  • Szervezhettek saját garázsvásárt,
  • bevihetitek a munkahelyetekre eladni a ruháitokat,
  • de részt vehettek más által szervezett gardróbvásáron is.

 

Ha az online értékesítést választjátok, ott vannak

 

  • az online piacok,
  • az online gardróbcsereoldalak,
  • a Facebookon a Marketplace áll a rendelkezésetekre,
  • de megannyi Facebook-csoportra is rábukkanhattok, ahol csere vagy kereskedelem folyik.
  • És ez még nem minden…

 

ruci2

Bizományi ruhaüzlet

Mit csináljatok a használt ruhával, ha nem tudtátok őket eladni gardróbvásárokon, a Facebook Marketplace felületén, különböző Facebook-csoportokban vagy online piacokon, de még mindig láttok abban potenciált, hogy valamennyit kaphattok értük? Budapesten is működnek olyan bizományi ruhaüzletek, ahova be lehet vinni a ruhákat, hogy ezek az üzletek értékesítsék őket tovább. Az eladott vagy bevett ruhák után kaphattok is valamennyit, az eladással pedig nem kell bíbelődnünk. Mindegyik üzlet saját szabályrendszerrel működik, ezt érdemes elolvasni, mielőtt beállítotok egy nagy szatyor ruhával. És persze valószínűleg az sem mindegy, hol és mennyit adnak érte.

„Van, aki a padlásról hozta be a nagymamája gyönyörű vintage ruháit, van, aki a külföldi utazások során vásárolt már nem szükséges darabokat hagyta nálunk, aztán van az idősebb korosztály, aki a féltve őrzött Tisza cipőit, antik kistáskáit, otthon varrt ruháit kínálta fel.

A vevők érdekeit szolgálja az is, hogy bizonyos márkák tiltólistára kerülhettek ezekben a boltokban

Miért fontos, hova kerül a használt ruha?

2016-ban 1 millió 130 ezer tonna új ruhát vásároltak csak Nagy-Britanniában. 300 ezer tonna ruha kötött ki a szeméttelepeken. Egy ruhadarab körülbelül átlagosan 3,3 évet tölt annak a gardróbjában, aki újonnan megvásárolta, ezután kiselejtezésre kerül. 19 ruhadarabból 7 egyenesen a szemétben köt ki.

A ruhaszemét kérdése Nagy-Britanniában egyre sürgetőbb, de az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában is hasonló a helyzet. A felgyorsult fogyasztói szokások Magyarországra is begyűrűztek az elmúlt években. Ugyan ilyen pontos adataink nincsenek, a vásárlói magatartás itthon is átalakult az elmúlt évtizedekben. Kihagyhatatlan a tavalyi interjú Szentesi Réka divatkutatóval.

 

A teles cikk, a bizományi boltok részletes bemutatásával a Holyduck blog oldalon érhető el